Tadeusz Religa ur. 18.02.1923 r należał do przedwojennego harcerstwa, członek Pogotowia Harcerzy w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1 września 1939 roku, drużynowy pierwszej grupy harcerzy wchodzących w skład Szarych Szeregów Rój-Huta w Ostrowcu Świętokrzyskim pod dowództwem Stanisława Kasińskiego ps . „Dog” - „Kowal” od stycznia 1944 roku ostatni komendant Szarych Szeregów roju „Huta” czyli konspiracyjnego hufca przy ostrowieckiej hucie, żołnierz AK. Przynależał do Rady Głównej Opiekuńczej (RGO) jako dowódca drużyny zajmującą się dywersją , sabotażem, łącznością i kolportażem prasy podziemnej.
W połowie 1941 roku, opiekował się skrzynką kontaktową obsługująca podobwód „100” Ostrowiec powstałą początkowo przy ulicy Denkowskiej nr. 56, potem przy ulicy Okólnej 18. Skrzynka przyjmowała łączników wraz z zakwaterowaniem z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Radomia i innych. Na stałe skrzynkę kontaktową po za Tadeuszem Religą obsługiwał ją jego ojciec Franciszek –„Fremer”, w zastępstwie też brat Tadeusza „Stach” a zakwaterowaniem zajmowała się jego Matka Michalina.
W latach 60-tych postanowił upamiętniać miejsca walk i potyczek nie tylko swoich kolegów z Szarych Szeregów, ale i żołnierzy Armii Krajowej.
To z jego inicjatywy pojawiły się tablice poświęcone żołnierzom obwodu opatowskiego w kolegiacie świętego Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim, czy obelisk na Piotrowym Polu, miejscu gdzie w 1944 roku odbyła się jedna z najbardziej krwawych walk żołnierzy AK z oddziału Potoka z wojskami niemieckimi. W latach 70-tych dokumentował spotkania pułkownika Wojciecha Borzobohatego komendanta okręgu radomsko- kieleckiego AK z żołnierzami z oddziału. Jego zdjęcia między innymi z pogrzebu majora Jana Piwnika Ponurego na Wykusie w 1988 roku, pojawiały się w publikacjach prasowych.
Odznaczony m.in.:
Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem za Zasługi z Mieczami, Medalami Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką Żołnierza AK „Akcja Burza”,Odznaką 85 – lecia ZHP na Kielecczyźnie, Krzyż z Rozetami "Za Zasługi dla ZHP", odznaczeniem „Pro memoria” przyznawanego za działalność na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zmarł w dniu14 listopada 2016 roku w wieku 93 lat.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 18 listopada 2016 roku (piątek).
O godz. 12.00 wyprowadzenie trumny z kaplicy na cmentarzu komunalnym, po czym ciało zostanie przewiezione do Kolegiaty Św. Michała archanioła gdzie odbędzie się msza. Po mszy kondukt wyruszy na cmentarz parafialny przy ul. Denkowskiej.
zdjęcie: Hufiec Ostrowiec Świętokrzyski
Napisz komentarz
Komentarze