Platforma Obywatelska pisze nowy program pod nazwą Polska Obywatelska 2.0. To podstawowy dokument każdej szanującej się partii politycznej, który jest fundamentem jej funkcjonowania na scenie politycznej. Zawarte w nim hasła, tezy, zasady i założenia opisują samą partię polityczną, określając jej usytuowanie ideologiczne wśród innych politycznych partii. Najważniejszą jednak częścią programu jest cały pakiet proponowanych rozwiązań w każdej niemal dziedzinie życia publicznego, społecznego i gospodarczego. To oferta dla społeczeństwa, wykaz zamierzeń, jakie partia chce wprowadzić w życie po objęciu władzy. To także wizja Polski, jaką moglibyśmy mieć, jaką moglibyśmy budować, gdyby wyborcy uznali, że warto ten właśnie program realizować.
Nowy program Platformy powstaje przy udziale wszystkich członków PO oraz jej sympatyków, którzy chcą włączyć się w to przedsięwzięcie. Na 16 konwencjach programowych odbywających się w każdym regionie Polski powstają założenia programu, który zostanie uchwalony na ogólnopolskiej konwencji, która odbędzie się 1 października w Gdańsku. Jedna z takich regionalnych konwencji odbyła się w ostatnim tygodniu w regionie świętokrzyskim. W Kielcach, przy udziale przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, przewodniczącej regionu świętokrzyskiego PO Marzeny Okły-Drewnowicz, kilkunastu senatorów i posłów z całego kraju oraz kilkuset działaczy i sympatyków, w tym kilkudziesięciu z ostrowieckiej PO, dyskutowano o programie Platformy Obywatelskiej w zakresie polityki społecznej.
W trakcie obrad poruszono wiele zagadnień związanych z problematyką opieki nad rodziną i dzieckiem, ubezpieczeniach i świadczeniach społecznych, osobach niepełnosprawnych oraz polityką senioralną. Przypomniano wiele korzystnych rozwiązań przyjętych przez rząd PO/PSL w ostatnich 8 latach, które naprawiły poprzednie zaniedbania i znacząco poprawiły sytuację materialną osób potrzebujących wsparcia państwa. Podkreślono, że w reformowaniu i ulepszaniu systemu pomocy społecznej kierowano się zasadami systemowymi, realizując przyjętą w tej kwestii politykę społeczną. Takie rozwiązania, jak 52 tygodniowy urlop macierzyński i tacierzyński, kilkukrotne zwiększenie nakładów na żłobki i przedszkola, zwiększone ulgi podatkowe na dzieci, karta dużej rodziny, tysiączłotowy zasiłek dla matek z nowo narodzonym dzieckiem wypłacany co miesiąc przez rok, wprowadzenie zasady złotówka za złotówkę stanowiły spójny system pomocy i wspomagania skierowany do najbardziej potrzebujących. Zasada 500+ wprowadzona przez nowy rząd skutecznie rujnuje ten system, a negatywne skutki tego rozwiązania będą trudne do naprawienia. 500+ nie ma nic wspólnego z przemyślaną, celową polityką społeczną. Jest polityką socjalną, populistyczną, nie uwzględniającą rzeczywistych potrzeb wspomagania najbardziej potrzebujących.
Propozycje Platformy Obywatelskiej w zakresie polityki społecznej będą zmierzać do naprawienia tych błędów. Nikt oczywiście nie zamierza z 500+ rezygnować. Musi to być jednak narzędzie rzeczywiście wpisujące się w pomoc społeczną w ramach przyjętej polityki społecznej uwzględniającej; sprawiedliwy dostęp do tych pieniędzy, skutki dla rynku pracy i utrzymanie właściwych proporcji w stosunku do innych potrzebujących, przede wszystkim osób niepełnosprawnych oraz emerytów i rencistów. Szczególy programu PO poznamy już 1 października.
Ostrowiec Św. 17.9.2016r.
Napisz komentarz
Komentarze