,,Co chciałbyś wiedzieć o ustawie, a nie wiesz gdzie zapytać'' - takie hasło przewodnie przyświecało zorganizowanemu w dniu 18 września spotkaniu informacyjnemu dla fizjoterapeutów regionu świętokrzyskiego. Organizatorem spotkania był dr Marek Wiecheć:
Jest to spotkanie informacyjne dotyczące przyjętej w zeszłym roku ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w Polsce.
Sama ustawa ma bardzo bogatą historię. Na przestrzeni ostatnich 20 lat do Sejmu RP wpłynęło 12 projektów ustawy o zawodzie fizjoterapeuty z czego dopiero 30 września 2015 roku prezydent Andrzej Duda po przegłosowaniu ostatniej wersji tego dokumentu przez Sejm podpisał ustawę, która weszła w życie 31 maja 2016 roku. W przeciągu ostatnich miesięcy trwają prace nad realizacją postanowień wynikających z przyjętej ustawy, które za cel maja unormowanie rynku fizjoterapeutycznego w Polsce.
Są tworzone zręby przede wszystkim samorządu fizjoterapeutów, to jest jedna sprawa. Przyjęty system rejestracji fizjoterapeutów i tak naprawdę rozporządzenia czyli dokumenty, które będą tą ustawę wprowadzać w życie.
- mówi dr Marek Wiecheć. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty zapewnia bezpieczeństwo obywateli korzystających z usług fizjoterapii, zwiększa dostęp do usług fizjoterapeutycznych, definiuje fizjoterapię jako medyczny zawód zaufania publicznego, reguluje prawa wykonywania zawodu, zasady kształcenia przed- i podyplomowego w tym specjalizacyjnego oraz definiuje szereg innych istotnych regulacji zapewniających rozwój nowoczesnej fizjoterapii.
Fizjoterapeuci są trzecią co do wielkości grupą wśród zawodów medycznych. Tak naprawdę jesteśmy bardzo pokaźną grupą bo jest nas od 70 do 80 tysięcy ludzi w Polsce
- podkreśla dr Marek Wiecheć. Ustawa wprowadza także samorząd zawodowy fizjoterapeutów do którego przynależność jest obowiązkowa, a jednostką organizacyjną samorządu posiadającą osobowość prawną jest Krajowa Izba Fizjoterapeutów z siedzibą w Warszawie. Aktualnych informacji na temat budowania struktur samorządu udzielił dr Wojciech Kiebzak, członek Komitetu Organizacyjnego Samorządu Fizjoterapeutów oraz Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii, konsultant wojewódzki d/s fizjoterapii oraz koordynator d/s organizacji samorządu fizjoterapeutów w województwie świętokrzyskim. Wśród zaproszonych gości był również Tomasz Paprocki który przedstawił aktualny stan prawny dotyczący ochrony danych osobowych w tym danych wrażliwych w placówkach fizjoterapeutycznych. Jak mówi Tomasz Paprocki z Agencji Bezpieczeństwa Informacji:
Wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Unii Europejskiej, które będzie obowiązywało w Polsce za około półtora roku i nakłada na administratorów danych czyli na właścicieli danej placówki medycznej duże obwarowania.
Fizjoterapeuci nie kryją satysfakcji, że po ponad 20 latach zmagań ich zawód stał sie samodzielnym zawodem medycznym, a liczna frekwencja na niedzielnym spotkaniu pokazała że konkekwentnie dążą do realizacji założeń ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w Polse.
Napisz komentarz
Komentarze