Oddając ducha epoki Sienkiewicza, uczniowie szkół i przedszkoli przenieśli mieszkańców Ostrowca Św. do świata fikcji i literatury. Na czele z Noblistą przeszli w barwnym korowodzie z Rynku do amfiteatru, gdzie rozpoczął się występ mający na celu uczczenie Roku Sienkiewiczowskiego. Rozalia Machnicka, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, która nosi imię Henryka Sienkiewicza przyznaje:
Parada ma na celu ukazanie jak wybitnym Polakiem i pisarzem był Henryk Sienkiewicz, nasz patron. Rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. Nadanie imienia i nazwa naszej szkoły zobowiązuje do tego, żebyśmy podjęli pewne działania w celu przybliżenia i uczczenia naszego patrona.
Nie byłoby Parady z Noblistą bez udziału Henryka Sienkiewicz. W tę rolę wcielił się Kamil Stelmasik, radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, absolwent szkoły im Henryka Sienkiewicza. Honorowym gościem wydarzenia była Anna Dziewanowska, prawnuczka Henryka Sienkiewicza:
Jest to bardzo zobowiązujące. Oczekiwania w stosunku do rodziny są dość duże. Jest się ambasadorem rodziny i regionu, w którym się mieszka. Chwilami jest to nużące ,ale zwykle jest dość zabawne i z tym wiąże się wiele anegdot, które krążą w rodzinie(...) Biorąc udział w różnych uroczystościach szkolnych czy związanych z rocznicami sienkiewiczowskimi mam nadzieję, że jeśli spotkają mnie młodzi ludzie i przeczytają chociaż jedną książkę, w wyniku tego spotkania, to jest to nasza misja, która w jakiś sposób została wypełniona.
Konkursy m.in na najładniejszy strój sienkiewiczowskich postaci, na rymowane hasło na cześć pisarza oraz festiwal anegdot opowiedzianych przez ambasadorkę rodziny Sienkiewiczów, spowodował, że w amfiteatrze wytworzyła się fantastyczna atmosfera i wyjątkowy nastrój. Anna Dziewanowska przytoczyła historię oraz anegdoty krążące w rodzinie:
Sienkiewicz pisał swoje powieści w odcinkach i publikowała je w prasie, odcinki wysyłał do redakcji gdzie kolejno się ukazywały. Pisząc "Potop" zapomniał na czym skończył ostatni rozdział wysłany do redakcji. Wysłał więc telegram do gazety z zapytaniem "Co robi Kmicic? - Henryk Sienkiewicz ", odpowiedź przyszła natychmiastowo "Wysadza działo pod Częstochową - Redakcja ".
Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916r. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego śmierci. Parada z Noblistą pokazała, że wielki polski pisarz wciąż żyje.
Napisz komentarz
Komentarze