Uczestnicy piątej wyprawy w pradzieje, którzy odwiedzili w miniony weekend neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach byli świadkami dwóch specjalnych pokazów . Odbyła się prezentacja późnoneolitycznego obrządku pogrzebowego oraz próba wykonania rytów na ustawionym w ubiegłym roku menhirze.
W zrekonstruowanej neolitycznej osadzie na terenie Rezerwatu Krzemionki, co roku, w ramach Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, archeolodzy przybliżają gościom Muzeum świat pradziejów. Omawiają i pokazują podstawowe aspekty życia i funkcjonowania człowieka w neolicie i wczesnej epoce brązu.
Nowym elementem tegorocznego programu było laboratorium archeologiczne. W specjalnie zaaranżowanej na tą okazję sali, swoją wiedzą z zakresu traseologii, antropologii, geofizyki czy malakologii dzielili się naukowcy, wspomagający pracę archeologów.
W niedzielę, 17 lipca, wydarzenie zakończyła sesja popularnonaukowa i z udziałem prof. Jacka Lecha, który wystąpił z wykładem pt., „Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie” oraz dr Jerzego Tomasza Bąbla, prezentującego „Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne bliskiego wschodu”.
Napisz komentarz
Komentarze