Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ideą obchodów Światowego Dnia Wody jest uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną państw.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 900 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oznacza to w przybliżeniu, że jedna ósma mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody.
Gospodarki wszystkich państw stają się coraz bardziej współzależne, zanikają kolejne bariery komunikacyjne. Jednakże problemy społeczne i ekologiczne nabierają globalnego charakteru. Kryzys wodny jest wymownym świadectwem tego faktu.
Zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji i urbanizacja, wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na dostęp do wody.
Brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Tylko połączone wysiłki wszystkich społeczeństw, rządów i instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu.
Każdego roku na całym świecie produkowanych jest 1,5 tysiąca kilometrów sześciennych ścieków. Nie można zapominać o tym, że odpady i ścieki mogą być po oczyszczeniu ponownie wykorzystywane do produkcji energii i nawadniania pól uprawnych.
Światowy Dzień Wody to dobra okazja do rozmów na temat czystości wody ponad podziałami politycznymi.
Napisz komentarz
Komentarze