Analiza zdarzeń związanych z zaistniałymi na terenie naszego województwa oszustwami metodą na tzw. „wnuczka” wskazuje, że w ostatnim czasie odnotowano znaczne nasilenie tego rodzaju przestępczości. Jak wynika z analizy, od początku 2012 roku do 26 marca zaistniało 25 tego typu zdarzeń. W związku z tym policja przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tym zakresie.
Przy dokonywaniu tego typu oszustw sprawcy postępują zwykle według następującego schematu: do osoby pokrzywdzonej, najczęściej starszej kobiety (wytypowanej z książki telefonicznej na podstawie imienia) na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna, który wzbudzając zaufanie sugeruje, iż jest jej krewnym. Namawia ją do udzielenia krótkoterminowej pożyczki finansowej. Najczęściej mężczyzna podający się za krewnego informuje, że jest sprawcą wypadku drogowego i potrzebne mu są pieniądze, aby pokryć szkody zaistniałe w wyniku wypadku i w ten sposób uniknąć odpowiedzialności karnej. W przypadku, gdy osoba pokrzywdzona daje wiarę jego słowom, dzwoniący mężczyzna stwierdza, że on sam nie może przyjść po pieniądze i przyjdzie jego kolega. Do przekazania pieniędzy najczęściej dochodzi w rejonie bloku (domu) osoby pokrzywdzonej. Sprawcy znają adres, gdyż jak wynika z dotychczasowych ustaleń korzystają ze starych książek telefonicznych, gdzie podane są adresy abonentów.
Aby uchronić się przed przestępcami pamiętamy o następujących zasadach postępowania:
-
nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół,
-
zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” - skontaktuj się z rodziną osobiście lub telefonicznie,
-
nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie w sprawie pilnej pożyczki i podejrzewasz, że może to być próba oszustwa, postępuj zgodnie z niżej wskazanymi punktami:
-
Nie odmawiaj jednoznacznie rozmówcy, niech myśli, że ma szansę na „łatwe” pieniądze.
-
Jeżeli rozmówca pospiesza Cię, wykonuje wiele telefonów, „graj na czas” – np. tłumacząc, że musisz wypłacić pieniądze z banku.
-
Koniecznie zawiadom Policję (nr telefonu 997, najlepiej z telefonu komórkowego). Uczyń to jak najszybciej!
-
Postępuj zgodnie ze wskazówkami policjanta.
Pamiętaj, że nawet jeśli Ty nie dałaś/dałeś się oszukać, przestępca może okraść inną osobę. Szybko przekazana Policji informacja diametralnie zwiększa szanse na zatrzymanie przestępców.
Napisz komentarz
Komentarze