Międzynarodowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada, który jest okazją do zwiększenia świadomości na temat tej przewlekłej choroby. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln. Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku ok. 2,5 mld zł (1,9 mld w 2018 roku).
Cukrzyca jest bardzo wielkim problemem zdrowotnym. Dotyka bardzo dużej liczby osób. Tych osób jest coraz więcej
-mówi Małgorzata Bień, lekarz diabetolog, internista.
Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.
Badanie poziomu cukru we krwi jest ważne w diagnostyce oraz monitorowaniu cukrzycy. Powinny okresowo wykonywać je również osoby zdrowe. Zarówno zbyt niski, jak i wysoki poziom cukru we krwi jest niebezpieczny dla zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze