Organizatorem konkursu " Nagroda Polin" jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zadaniem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Celem Konkursu jest wyłonienie laureata Nagrody POLIN – osoby fizycznej, osoby prawnej albo innej instytucji (organizacji), która poprzez swoje działania chroni pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczynia się do kształtowania wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami. Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym, odbywa się raz do roku
-czytamy w na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Tegorocznymi laureatami Nagrody POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska i Paweł Sawicki , to członkowie zarządu Fundacji "Pamięć Treblinki". W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu, dyrektor Muzeum POLIN przyznał Nagrodę Specjalną w kategorii Kultura i Media. Jej laureatem został ks. Adam Boniecki.
Kapituła konkursu przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Karolina Panz z Nowego Targu i Dariusz Sobczyk z Opatowa.
Dariusz Sobczyk jest strażnikiem pamięci opatowskich Żydów. Zainicjował obchody rocznicowe dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. Od lat stara się sprawiać, by mieszkańcy miasteczka nie zapominali o tradycji swojego miasta. W 80. rocznicę zagłady Opatowa współorganizował zjazd ziomkostwa potomków opatowskich Żydów. Był pomysłodawcą i inicjatorem pierwszej w Opatowie wystawy obrazów Majera Kirszenblata.
-czytamy w na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 roku. Dotychczas otrzymało ją 10 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 65 osób.
Napisz komentarz
Komentarze