W Ostrowieckim Browarze Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim w poniedziałek (28 października) dyskutowano na temat przemocy domowej. To poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zjawisko, które może mieć długotrwałe konsekwencje dla ofiar w tym fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Ważne jest aby próbować przeciwdziałać temu zjawisku.
Konferencja jest poświęcona przemocy domowej, z którą spotykamy się na co dzień. Nie zawsze wiemy jak reagować. Dlatego zorganizowaliśmy taką konferencję
-mówi Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Co to jest przemoc domowa, jakie są formy przemocy oraz jak jej przeciwdziałać ?, wyjaśniała certyfikowany superwizor przeciwdziałania przemocy w rodzinie prelegentka spotkania Izabela Banasiak.
Ja chciałabym zaproponować coś, co w literaturze przedmiotu jest bardzo znane, ale myślę sobie że czesto zapominane. Praktyczne aspekty w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie na podstawie naszej gotowości i chęci do zmiany. My nie lubimy zmian, to jest trudne. Łatwo jest powiedzieć komuś proszę się zmienić. Jak chcemy zmieniać świat, zawsze warto zaczynać od siebie
-mówi Izabela Banasiak, superwizor przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zwykle przemoc domowa kojarzy się przede wszystkim z fizycznymi atakami na drugą osobę. Nie jest to jedyna jej postać. Poza przemocą fizyczną wyróżnia się również psychiczną, seksualną, ekonomiczną.
Według policyjnych danych za 2023 rok, liczba osób doznających przemocy domowej ogółem wynosi 77 832, w tym kobiet - 51 631, mężczyzn - 9 162, małoletnich - 17 039. Liczba osób stosujących przemoc domową ogółem: 63 016, w tym kobiet - 7 595, mężczyzn - 55 225, nieletnich - 196.
Konferencja w Ostrowcu Świętokrzyskim skierowana była do pracowników prokuratury, policji , pracowników pomocy społecznej ale również do pedagogów i psychologów.
Poniedziałkowe spotkanie, to jedno z działań, które realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach programu "Przemoc to Niemoc" Na realizację zadania pozyskano środki w kwocie 51.000,00 złotych. Całkowita wartość projektu wynosi 63.750,00 złotych.
Napisz komentarz
Komentarze