Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia chcąc pomóc osobom, które potrzebują wsparcia zorganizował „Środę z Profilaktyką” - poświęcona zdrowiu psychicznemu.
Jak się okazuje liczba osób, które korzystają z poradni zdrowia psychicznego- rośnie. W tym roku, tylko do końca sierpnia z tej formy wsparcia skorzystało ponad 38,5 tysiąca pacjentów. Przez cały ubiegły rok takich porad było niemal 41 tysięcy. Coraz więcej osób w województwie świętokrzyskim korzysta również z poradni psychologicznej.
Wszelkie zaburzenia psychiczne zwiększają ryzyko samobójstwa, czy próby samobójczej. Również okazuje się, że 17 procenta osób, które cierpią na anoreksję też kończy się samobójstwem. Czynnikiem ryzyka są wszelkie choroby psychiczne, wszelkie stany lękowe, depresyjne, obniżenie nastroju. Co trzecia osoba jest narażona na kryzys psychiczny
- mówi Magdalena Kalista-Jasiak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia 9 października zaprosił mieszkańców na bezpłatne konsultacje i porady z psychiatrą i psychologiem. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą obejmować różne zaburzenia, takie jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia osobowości.
Jeśli chodzi o depresję, to nawracalność choroby jest stosunkowo duża. Jeśli ktoś miał jeden epizod depresyjny, to szansa na to że będzie miał kolejny jest duża. Wynosi 50 %. To sporo
- mówi Katarzyna Kula, psycholog.
Ważne jest, aby dbać o zdrowie psychiczne i szukać wsparcia, jeśli zauważa się niepokojące objawy, ponieważ wczesna interwencja może prowadzić do skuteczniejszego leczenia.
Napisz komentarz
Komentarze