Po co komu sztuka?
"Sztuka i miasto" w Kontroli Jakości
Co może robić artysta w XXI wieku w małym polskim mieście? Malować pejzaże, akty albo scenki rodzajowe? Fotografować poprzemysłowe ruiny? A może powinien być osobą, która potrafi coś zmienić w mieście – sprowokować mieszkańców do działania albo wciągnąć młodych w mówienie, czego potrzebują? O tym, jak może wyglądać kultura będziemy rozmawiać w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości przez trzy wiosenne dni.
W piątek wieczorem o sztuce zaangażowanej i jej różnych podejściach do uczestnictwa i oddziaływania społecznego opowie Igor Stokfiszewski, krytyk literacki, dramaturg i publicysta. W sobotę swoje działania w przestrzeni publicznej angażującej społeczność lokalną zaprezentują artyści, społecznicy i kuratorzy z Szydłowca, Częstochowy i Elbląga. Kolejnym elementem wydarzenia są dwudniowe warsztaty dotyczące kultury zaangażowanej społecznie, które z miejskim aktywistami poprowadzi artysta Arek Pasożyt. Spotkania i warsztaty odbywają się przy okazji sieciującego zjazdu artystycznego organizowanego przez Klub Krytyki Politycznej w Ostrowcu Św.
SZTUKA I MIASTO
prezentacje/pokazy/warsztaty/dyskusje
28-29-30 marca 2014
Pracownia Otwarta Kontrola Jakości, al. Solidarności 9, Ostrowiec Św.
PROGRAM:
Piątek 18.00 – SPOTKANIE OTWARTE
"Uwolnić podmiotowość, sprowokować uczestnictwo. O sztuce, wspólnocie i demokracji",
Igor Stokfiszewski, Krytyka Polityczna (Warszawa),
prezentacja i otwarta dyskusja
Sobota 10.00-16.00 - WARSZTATY
"Kultura zaangażowana społecznie: nie tylko dla orłów",
prowadzenie Arek Pasożyt, cz.1 (zapisy)
Sobota 18.00 – SPOTKANIE OTWARTE
"Kultura jako narzędzie widocznej zmiany",
prezentacje i pokazy:
Marta Frej i Tomasz Kosiński, Kulturoholizm (Częstochowa)
Inga Pytka-Sobutka i Marta Łabęcka, TAK Projektoriat (Szydłowiec)
Karina Dzieweczyńska, CS Galeria EL (Elbląg)
prezentacje,pokazy i otwarta dyskusja
Niedziela 11.00-14.00 WARSZTATY
"Kultura zaangażowana społecznie: nie tylko dla orłów",
prowadzenie Arek Pasożyt, cz.2 (zapisy)
Zapisy na warsztaty do 27 marca [email protected]
WSTĘP WOLNY
Organizator: Krytyka Polityczna
Partner: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Demokracja 4.0"
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
SZCZEGÓŁOWY OPIS PROGRAMU:
SPOTKANIE OTWARTE (piątek):
Igor Stokfiszewski, Uwolnić podmiotowość, sprowokować uczestnictwo. O sztuce, wspólnocie i demokracji.
Jak sztuka może oddziaływać społecznie? A przede wszystkim - po co miałaby to robić?
Otwarta dyskusja wokół artystycznych strategii wpływania na rzeczywistość, którą poprzedzi wprowadzenie Igora Stokfiszewskiego na podstawie dokumentacji wideo działań Pawła Althamera pt. "Sunrise" ("Promień", 2012) oraz Nady Prlji pt. "Peace Wall" ("Mur pokoju", 2012).
IGOR STOKFISZEWSKI - krytyk literacki, dramaturg, publicysta i członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (2009). Był członkiem zespołu 7. Berlin Biennale (2012), przygotowanego pod opieką kuratorską Artura Żmijewskiego.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WARSZTATY (sobota, niedziela):
Arek Pasożyt poprowadzi dwudniowe warsztaty Kultura zaangażowana społecznie: nie tylko dla orłów
Czym jest kultura zaangażowana społecznie? Na czym polega? do kogo jest kierowana? Gdzie może powstawać? Od kogo i czego to zależy? Czy taka kultura może funkcjonować w Ostrowcu i okolicach? Czy działania w obszarze kultury w Ostrowcu zależą wyłącznie od władz miasta?
Dwudniowe warsztaty, które poprowadzi artysta Arek Pasożyt, ułatwią nam odpowiedź na te pytania. W ramach warsztatów przeprowadzona zostanie diagnoza kultury w mieście z elementami terenowymi oraz analizy tematu. Na zakończenie ustalimy, w jakim miejscu jesteśmy, co mamy i co możemy zrobić z tymi środkami, którymi dysponujemy oraz spróbujemy poszukać rozwiązań.
AREK PASOŻYT (ur. 1987) - fotograf, performer, malarz. W 2010r. artysta sformułował swój „Manifest pasożytniczy”, określający ideologię jego działań jako artysty-pasożyta. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał w różnych miastach w instytucjach kulturalnych i wszelkich miejscach związanych z kulturą. W 2013r. w ramach projektu "Przebudzenie" z pomocą mieszkańców elbląskiego osiedla zbudował z niepotrzebnych przedmiotów mini dom kultury - "Dom Arka Pasożyta". Jego ideą jest integracja, inspirowanie zachowań twórczych i zachęcanie do aktywnego w nich uczestnictwa. Dom ma szansę na przetrwanie, bo dbają o niego mieszkańcy osiedla i Fundacja Dlaczego Pomagam.
Więcej informacji: http://pasozyt.blogspot.com/, http://przebudzenie.art.pl/2013/arek-pasozyt-dom
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPOTKANIE OTWARTE (sobota):
I.
Marta Frej i Tomasz Kosiński z Fundacji Kulturoholizm zaprezentują Festiwal ART.eria, który od kilka lat organizują w Częstochowie.
ART.eria to festiwal sztuki, odbywającego się w przestrzeni miejskiej Częstochowy. Zaproszeni z całej Polski artyści toczą grę o miasto, współtworzą jego obraz i zabierają głos w sprawach publicznych. Przez swoje działania i interwencje włączają do miejskiej świadomości te zagadnienia, które na co dzień nie stanowią przedmiotu publicznego dyskursu.
KULTUROHOLIZM (uzależnienie od kultury) – polega na utracie kontroli nad ilością spożywanej sztuki i kultury. Spożywanie dużych ilości kultury przez kulturoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem sztuki. Jako pierwsi rozpoznali to uzależnienie : Marta Frej i Tomasz Kosiński.
Więcej informacji: http://kulturoholizm.pl/ i http://www.arteria.festiwal.info/
II.
Inga Pytka-Sobutka i Marta Łabęcka z Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT zaprezentują swoją działalność, m.in. projekt „WYSZŁO SZYDŁO !”
Projekt Wyszło Szydło! jest kontynuacją, rozwinięciem i podsumowaniem trzyletniej obecności Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Szydłowcu i powiecie szydłowieckim w ramach eksperymentalnych projektów realizowanych w poprzednich latach: Cięcie, Blok3 i Prolog.
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na mniejsze ośrodki miejskie, takie jak powiatowe miasto Szydłowiec, jako na miejsca o często nieoczywistym potencjale kulturalnym, alternatywnym od tego w dużych miastach, ale często równie ciekawym. Z drugiej strony, ważnym aspektem projektu Wyszło Szydło! jest współpraca z podmiotami na miejscu oraz wsparcie lokalnych animatorów, organizacji i instytucji.
Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT - zrodzili się z nieformalnej grupy fotograficznej „Młodzi, piękni i bez przyszłości?”. Poprzez działania artystyczne takie jak fotografia, film, dziennikarstwo, plastyka, teatr, ogólnie rozumianą sztukę, animuje szydłowiecką kulturę, wciągając w działania inne osoby.
Więcej: https://www.facebook.com/pages/Wysz%C5%82o-Szyd%C5%82o/388542731267111?fref=ts
https://www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Aktywnych-Kulturalnie-PROJEKTORIAT/200164673387130
III.
Karina Dzieweczyńska zaprezentuje projekt "Przebudzenie".
PRZEBUDZENIE – projekt artystyczny zaangażowany społecznie.
Ideą „Przebudzenia” jest budzenie, kształtowanie i rozwijanie świadomości i społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję artystów sztuk wizualnych w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną danego miasta. Zaproszeni do projektu artyści urzeczywistniają swoje najnowsze, nowatorskie pomysły w kontekście miasta i zastanej społeczności.
Przebudzenie jest nowatorskim projektem, realizowanym w latach 2008-2010 w Świeciu i kontynuowanym przez 2 lata (2012-2013) w Elblągu.
KARINA DZIEWECZYŃSKA – kurator i historyk sztuki. Obecnie pracuje w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu. W działalności kuratorskiej skupia się na organizacji projektów ingerujących w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną i bezpośrednio angażujących w twórcze działania mieszkańców danego miasta.
Więcej informacji: www.karinadzieweczynska.pl, www.przebudzenie.art.pl
Napisz komentarz
Komentarze