Członkowie Rady Osiedla Denków spotkali się z mieszkańcami aby przedstawić pomysły na to jak upamiętnić tradycje Denkowa. Chcą aby zrewitalizować rynek i w ten sposób pokazać jak ważne kiedyś było prowadzone w tym miejscu rzemiosło jakim jest garncarstwo.
Chcemy upamiętnić historię. Denków był kiedyś miastem. Nie wiem może to być jakiś kamień albo tablica. Nie mamy czegoś takiego, co by mówiło o tradycjach tego miejsca. Dziś mamy takie wyjazdowe posiedzenie rady, które odbywa się z mieszkańcami w Ostrowieckim Browarze Kultury
-mówi Tadeusz Relikowski, przewodniczący Rady Osiedla Denków.
Rada Osiedla ma też pomysł aby upamiętnić postaci związane z tradycjami Denkowa. Legendarną postacią Denkowa jest nieżyjący już Władysław Krawczyk twórca i sprzedawca glinianych figurek. Tradycje kultywuje wnuk.
Cieszę się, że ktoś pamięta o moim dziadku. Jego pracownia jest w stanie nienaruszonym. Dziadek słynął nie tylko z ceramicznych figurek ale również z ptaszków
-wspomina Piotr Zemsta, wnuk Władysława Krawczyka, garncarza z Denkowa.
Władysław Krawczyk, to nie jedyna znana postać Denkowa. W Denkowie tworzyły również dwie świetne garncarki, Helena Kaczmarska i jej córka Barbara Batugowska.
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Łukasz Babula, kustosz Muzeum Regionalnego w Iłży podkreśla, że rada osiedla ma szansę aby tradycje i historię ocalić.
To nasze spotkanie jest po to aby zając się tym i ocalić to co w Denkowie jest i zając się tym i kontynuować dalej.
-mówi Łukasz Babula, kustosz Muzeum Regionalnego w Iłży.
Zwieńczeniem wszystkich pomysłów byłoby nakręcenie w Denkowie jednego z odcinków serialu "Ojciec Mateusz".
Rada Osiedla Denków swoje pomysły najpierw przedyskutuje z mieszkańcami a potem przedstawi je władzom Ostrowca Świętokrzyskiego.
Napisz komentarz
Komentarze