Latem, gdy słupek rtęci w termometrze rośnie, szukamy ochłody nad wodą. Odpoczywając nad zbiornikami wodnymi należy zachować ostrożność a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Stosowanie się do kilku zasad może uratować zdrowie a nawet życie.
Należy korzystać z wyznaczonych kąpielisk przeznaczonych do pływania, które pilnowane są przez ratowników. To są miejsca sprawdzone. Należy z kolei unikać tzw. dzikich kąpielisk. Nie wiemy jak głęboko jest dno, co się na nim znajduje. Powinniśmy stosować się do regulaminu i zasad obiektu i zaleceń osób nadzorujących kąpielisko
- wymienia Danuta Barańska, zastępca kierownika ŚCRMITS w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Bezwzględnie nie powinno się wchodzić do wody i pływać po spożyciu alkoholu. Alkohol nawet w małych ilościach obniża refleks, ma negatywny wpływa na organizm. Nie wolno skakać do wody na głowę, jeśli nie zna się dokładnej głębokości, ani powierzchni dna. Taki skok w może się skończyć groźnym urazem głowy lub kręgosłupa.
Niestety, nadal mimo apeli służb wiele osób korzysta z wodnych kąpieli bez rozwagi a statystyki utonięć są przerażające. Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W 2023 roku w Polsce utonęło 450 osób, w tym 204 osoby podczas wakacji.
Napisz komentarz
Komentarze