Zgodnie z taką statystyką za 80 lat, czyli w 2100 roku Polaków ma być o 10 milionów mniej niż obecnie. Jakie mogą być tego przyczyny zapytaliśmy ostrowczan.
Młodzi wyjeżdżają, bo nie mają perspektyw
Nie mają pracy
-mówią mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.
W poniedziałek (22 kwietnia ) w Ostrowcu Świętokrzyskim podsumowano cykl spotkań z mieszkańcami, dotyczących przeciwdziałania zjawisku kurczenia się miast takich jak Ostrowiec Świętokrzyski.
Były, to spotkania , w których wzięło udział ok. 100 mieszkańców. Próbowaliśmy poznać przyczyny, dla których Ostrowiec boryka się od lat z tym problemem
- mówi dr Michał Kudłacz, ekspert ds. rozwoju miast
Spotkania te miały na celu zrozumienie zjawiska jakim jest wyludnianie się miast. Zjawisko kurczenia się miast nie dotyczy tylko Ostrowca, ale podobnych miast i miasteczek w całej Polsce. W kwietniu 2022 Główny Urząd Statystyczny ujawnił pierwszy raport z wyników Narodowego Spisu Powszechnego. Wynika z niego, że ubywa najmłodszych mieszkańców Polski, a co więcej drastycznie maleje liczba osób w wieku produkcyjnym. W Ostrowcu Świętokrzyskim w 2023 roku urodziło się 142 dzieci o 83 mniej w stosunku do 2022 roku ( 225). W 2022 roku było 686 zgonów. Tyle samo zgonów odnotowano w 2023 roku.
Główny Urząd Statystyczny poinformował też, że w 2021 roku na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 69 osób w wieku nieprodukcyjnym. Najlepiej spadek ludności widać na przykładach najmniejszych miast.
Napisz komentarz
Komentarze