Wystawa „Spirit Anatomy” łączy trzy tematy: naturę, kobiecość i astrologię. Autorka, Jósefina Alanko pracuje z materiałami naturalnymi – tekstyliami, pigmentami i surowym lnianym płótnem, które w jej praktyce artystycznej podlegają systematycznym przekształceniom. Urodzona w Finlandii artystka czerpie inspirację m.in. z matriarchalnych praźródeł tamtejszej kultury, mocno zakorzenionych w rodzinnej krainie Jósefiny - Karelii.
Jósefina Alanko mieszka i pracuje w Wiedniu. W 2023 r. otrzymała główną nagrodę STRABAG Artaward International. W latach 2014-2018 studiowała na Kankaanpää Art School, Satakunta University w Finlandii, a w międzyczasie (2016–2017) architekturę na Universidad Europea w Madrycie. W latach 2015-2022 artystka mieszkała w Polsce.
Łukasz Rudecki w cyklu „Święci Świeccy” ukazuje funkcję medialnego marketingu w kreowaniu współczesnych bohaterów. W pracach artysty można zaobserwować jak fenomen wybitnych sportowców oraz jego związek z tęsknotą człowieka do posiadania autorytetu opartego na modelu mistrza powoduje efekt kreowania ludzi sportu jako narodowych herosów. Łukasz Rudecki jeden ze swoich obrazów poświęcił ostrowczaninowi, Zbigniewowi Paceltowi.
Łukasz Rudecki zrealizował dwanaście wystaw indywidualnych i uczestniczył w około stu wystawach zbiorowych. Od 2021 r. pełni funkcję Prodziekana Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Od 2022 r. jest zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.
Napisz komentarz
Komentarze