Zawodnicy rywalizowali nie tylko o medale, ale również o kwalifikację do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Tę udało się wywalczyć Marinie Dudek z Ostrowieckiego Stowarzyszenia Taekwondo Olimpijskiego OSTO, która sięgnęła po brązowy medal. Gospodarza imprezy reprezentowali również Oliwia Chojnacka, Amelia Soboń, Joanna Gorycka i Borys Matysiak.
Do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży są dwie kwalifikacje. Był to Puchar Polski, który odbył się miesiąc temu w Poznaniu oraz zawody zorganizowane w naszym mieście. Jest prowadzony oddzielny ranking dla kategorii kadeta. Kwalifikuje się ośmiu lub dziesięciu najlepszych zawodników, w zależności od kategorii
- mówi Wioletta Walerowicz z Ostrowieckiego Stowarzyszenia Taekwondo Olimpijskiego OSTO.
Nad sprawnym przebiegiem walk czuwali sędziowie, których głównym zadaniem było wychwycenie fauli. Do zabronionych akcji zaliczane są wyjście za matę, trzymanie przeciwnika, kopnięcie poniżej pasa czy uderzenie rywala pięścią w twarz.
W zasadzie sędziowie punktują tylko uderzenia z ręki i przyznają punkty techniczne za techniki obrotowe. Całą resztą zajmuje się system PSS, który zalicza automatycznie punkty, kiedy kopnięcie zostało wykonane z odpowiednią siłą
- tłumaczy Mateusz Pacut, sędzia główny Polskiego Związku Taekwondo.
Taekwondo, tradycyjna sztuka walki wywodząca się z Korei. Została opracowana na potrzeby wojska, a z czasem uznano ją za sport narodowy. Od 2000 r. i igrzysk w Sydney, taekwondo jest pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Wcześniej, taekwondocy wystąpili na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 r. w Seulu i w 1992 r. w Barcelonie. Wtedy jednak taekwondo było dyscypliną pokazową.
Napisz komentarz
Komentarze