Nowa część, zatytułowana „Krzemionki. Sto lat od odkrycia” przedstawia historię tego miejsca zarówno jako stanowiska archeologicznego, jak i muzeum. Zaletą publikacji ma być język popularny, którym zostały napisane wszystkie teksty. Poruszono w nich również tematykę przyrodniczą, kulturową i tę związaną z ochroną dziedzictwa archeologicznego.
Są pewne, nowe opracowania dotyczące historii badań, które zostały tu rozpoczęte przez Jana Samsonowicza, a potem były kontynuowane przez jego następców. Są też dociekania związane z nazewnictwem, które stosował Stefan Krukowski w odniesieniu do pozyskiwanych tutaj materiałów
- mówi dyrektor ostrowieckiego muzeum, dr Andrzej Przychodni.
„Krzemionki. Sto lat od odkrycia” wydrukowano w nakładzie 400 egzemplarzy. Na spotkaniu promocyjnym Artur Jedynak, kustosz działu archeologii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim przyznał, że liczy, że liczy na kontynuację serii „Sillex et Ferrum”.
Chcielibyśmy, żeby to wydawnictwo weszło na wyższy poziom, a do tego potrzebna jest cykliczność, regularność wydawania i jakość. Muszą być autorzy, którzy mają renomę i piszą w taki sposób, aby publikacje były przystępne dla każdego
- tłumaczy Artur Jedynak.
Seria „Sillex et Ferrum” została zainaugurowana w 2014 r. i poświęcona jest badaniom wydobycia, przetwórstwa i dystrybucji różnych surowców, które miały największe znaczenie dla rozwoju cywilizacji.
Napisz komentarz
Komentarze