To już nie pierwszy raz, gdy biorę udział w Ostrowieckiej Drodze Krzyżowej. W tym roku było zdecydowanie więcej uczestników niż w ubiegłym.
Młodzi i starsi wspólnie przeżywali misterium Męki Pańskiej we wspólnej modlitwie.
Sądzę, że każdy ma swoje powody, by uczestniczyć w drodze. Intencje modlitewne z intencją Jezu, Ty się tym zajmij - mieli chyba wszyscy
- mówi ostrowiecki radny Dariusz Kaszuba, przywołując cytat:
„Upaść jest rzeczą ludzką. Szatańską -trwać w upadku..."
Droga krzyżowa - to piątkowe nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, podczas którego symbolicznie odtwarzana jest droga Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia jego ciała do grobu.
Tradycja drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.
Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.
W polskich kościołach droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na bocznych ścianach kościołów. Stacje drogi krzyżowej mają swą bogatą symbolikę, są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość.
Podczas drogi krzyżowej, która prowadzi przez ulice miast, w niesienie krzyża włączają się mieszkańcy oraz przedstawiciele grup parafialnych.
W sobotę, 23 marca na trasę drogi krzyżowej z Ostrowca Świętokrzyskiego do Opatowa wyruszą rowerzyści.
Napisz komentarz
Komentarze