Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

XI Dni Ziemi

XI Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim będą poświęcone prezentacji najważniejszych walorów parków narodowych Stanów Zjednoczonych. W trzydniowej imprezie weźmie udział m.in. konsul USA w Krakowie.
Podziel się
Oceń

PROGRAM „DNI ZIEMI” 2014

 

CZWARTEK – 8 maja

 

Sala kina „Etiuda”

  • godz. 8.30 – Projekcja filmu „Miś Yogi” (1godz 20min.)

animacja/familijny/komedia

prod. USA/Nowa Zelandia

Film opowiada o mieszkających w Parku Jellystone niedźwiedziach - Yogim i jego przyjacielu Boo Boo. Pewnego dnia do parku przybywa reporterka, która staje się obiektem zainteresowań strażnika Smitha. Istotnym motywem filmu jest też walka bohaterów o park Jellystone, który jest poważnie zagrożony. Skorumpowany burmistrz Brown roztrwonił pieniądze miasta, a dziurę w budżecie i pokrycie wydatków kampanii wyborczej na stanowisko gubernatora próbuje łatać, sprzedając park drwalom za pokaźną  sumkę. Dla bohaterów filmu oznacza to przejęcie ich przytulnej jaskini, wysiedlenie ich przyjaciół, nie wspominając o strażniku Smithie i mieszkańcach miasta, którzy zostaną pozbawieni nienaruszonego,naturalnego piękna parku. Misja ratowania parku jest tak istotna, że bohaterowie połączą siły z człowiekiem, którego zawsze starali się unikać. Wsparciem drużyny będzie właśnie młoda reporterka, która przyjechała do Jellystone w celach zawodowych, ale również piękno parku oraz wdzięk strażnika Smitha nie będą jej obojętne...

  • godz. 10.00 – projekcja filmu „Grand Experience. Grand Canyon Colorado” (25min.)

 

Film jest relacją z wyprawy Grand Canyon Colorado 2013.

Autorem filmu jest Łukasz Pająk „Łuki” - kajakarz górski, podróżnik, filmowiec, maratończyk, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kajakarzy wyprawowych. Od 1997 członek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze z Krakowa (prezes w latach 2000 - 2001, szkoleniowiec w okresie 1999 - 2000). Uczestnik wielu wypraw eksploracyjnych na skrajnie trudne rzeki górskie całego świata. Zdobywca Korony Maratonów Polskich. Poprzez bieganie stara się pomagać innym zbierając środki dla Fundacji „Z Uśmiechem przez Życie”.

 

  • godz. 10.45 – projekcja filmów: „Denali” (50min.) i „Yellowstone” (50min.) udostępnionych przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie

Filmy w wersji angielskiej poprzedzone wstępem po polsku!

 

DENALI Alaska’s Great Wilderness

„The Living Edens” The Last Unspoiled Places on Earth

Dokument z cyklu “Raje na Ziemi” opowiada o Parku Narodowym Denali na Alasce, niezwykłym miejscu naszej planety z wciąż zadziwiającym krajobrazem, pełnym lodowców i utworów morenowych, pośród których wznosi się najwyższy szczyt Ameryki Północnej - McKinley (6194 m n. pm. ) – określany przez rdzennych mieszkańców tych ziem, mianem Denali (stąd nazwa parku). W filmie zobaczymy budzącą się do życia po długim zimowym okresie florę i faunę parku: rodzinę niedźwiedzi grizzli, narodziny łosia, dech zapierającą grę świateł na rozległych przestrzeniach dzikiej, nietkniętej przyrody.

YELLOWSTONE America’s Sacred Wilderness

„The Living Edens” The Last Unspoiled Places on Earth

Yellowstowne jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Rozciąga sie na terenie aż trzech Stanów USA i słynie z bardzo unikalnego ekosystemu, a prawdziwa atrakcję stanowią gorące źródła, wulkany błotne i wodospady. W USA istnieje powiedzenie że „wszystko co ekscytujące zawsze dzieje się w Yellowstone”. W dokumencie z cyklu „Raje na Ziemi” o parku opowiada Paul Schuller, przyrodnik i znany autor, badacz Yellowstone przez ostatnie 30 lat.

 

  • godz. 13.00 – konkurs wiedzy o Parkach Narodowych Stanów Zjednoczonych Ameryki

Organizatorem konkursu jest Miejskie Centrum Kultury i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Ostrowiec Świętokrzyski. W ramach tegorocznych Dni Ziemi Konkurs Wiedzy o Parkach Narodowych USA, przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z miasta i powiatu ostrowieckiego. Tematem konkursu będą Parki Narodowe Arches, Yosemite, Denali, Wielkiego Kanionu, Doliny Śmierci. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas wernisażu wystaw fotografii 9 maja 2014 r. o godz. 18.00 w Galerii Fotografii MCK.

 

PIĄTEK– 9 maja

 

Sala kina „Etiuda”

  • godz. 8.00 - Prezentacja multimedialna z wyprawy na Alaskę „Dolina Jukonu – W głębi kontynentalnej Alaski”(1h20min.)

Prowadzący: Sebastian R. Bielak - doktor nauk technicznych, publicysta, fotograf, autor kilku książek, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej.Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany Alaską.

„Dolina Jukonu - W głębi kontynentalnej Alaski”, przedstawia północną część Alaski, określaną przez geografów jako Wyżyna Środkowego Jukonu. Oprócz krajobrazów charakterystycznych dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, a także tutejszej flory i fauny, prezentacja przybliża funkcjonowanie parków Koyukuk i Nowitna, wspomina o gorączce złota z Klondike, która pod koniec XIX w. zmieniła oblicze Alaski oraz opisuje codzienne życie Alaskańczyków na Dalekiej Północy.        Dotyczy to zwłaszcza Indian Atabasków zamieszkujących niewielkie wioski położone pod północnym Kołem Podbiegunowym, w głębi niedostępnej tajgi. Każda prezentacja składa się z   90-100  slajdów i trwa 90 minut, w czasie których można nie tylko zobaczyć kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim zdobyć praktyczną wiedzę o tej pięknej krainie, wysłuchać ciekawostek na temat tutejsze przyrody, a także usłyszeć o przygodach, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

  • godz. 9.30 - Prezentacja multimedialna z wyprawy na Alaskę „Półwysep Kenai – Alaska w miniaturze” (1h20min.)

Prowadzący: Sebastian R. Bielak

„Półwysep Kenai – Alaska w miniaturze”, prezentuje południową część tego stanu USA, w tym polodowcowe krajobrazy Półwyspu Kenai, tamtejszą florę i faunę, funkcjonowanie parku Kenai, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Amerykanie, a także miasteczko Soldotna.

  • godz. 11.00 – Prezentacja multimedialna „Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy”

Prowadzący: Łukasz Pająk „Łuki”

Tomasz Jakubiec „Tomanek” - Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, trener pływania, kajakarz górski, podróżnik, miłośnik fotografowania, autor wielu artykułówCzłonek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze (prezes w latach 1989 - 1990, i szkoleniowiec w okresie 1990/1991). Organizator i kierownik wielu klubowych wypraw (m.in. „Do źródeł Nilu ‘93” „Colorado 94”, „Colca Canyon”, „Himalaya” „Grand Canyon Colorado 2013”). Organizator wystaw „Kajakiem przez świat” z okazji 40- lecia AKTK Bystrze oraz „Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy .

  • godz. 12.30 – Prezentacja multimedialna „Smokiem w poprzek Ameryki”

Prowadzący: Marzena Hmielewicz - w 1993 r. wygrała konkurs na fotoreportera Gazety Wyborczej oraz magazynów Agory (Dużego Formatu, Wysokich Obcasów i in.). W 1995 zdobyła III nagrodę na Europejskim Konkursie Fotografii Prasowej w Sztokholmie. Inne osiągnięcia to II nagroda na konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Nagroda Specjalna Głównego Sponsora na tym samym konkursie. Jej wystawy to m.in. „Taki jest koniec wielkiego imienia – Cystersi na Śląsku”, „Oderwać się od ziemi”, „Piosenka przypomni ci…”, „Kobiety Gazety”, „Steuben – krwawa tajemnica Bałtyku”, „Adventure Pictures”, „Najgłębsze tajemnice planety – polskie eksploracje podwodne”. W latach 1996–2000 Marzena Hmielewicz odbyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek fotografia), od tego czasu współpracuje z magazynami Newsweek, Polityka,Twój Styl, Voyage, National Geographic, NG Traveler.

Marcin Jamkowski - z wykształcenia chemik, z zawodu reporter, z zamiłowania wspinacz i płetwonurek.Studiował chemię w Warszawie, a reżyserię, scenopisanie i produkcję filmową na Harvardzie i MIT. Członek The Explorers Club,elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców, niezależny fotograf, filmowiec i dziennikarz specjalizujący się w tematach wyprawowych i popularnonaukowych (pracuje m.in. dla National Geographic, Newsweeka, Focusa i Polityki -Traveler). Marcin Jamkowski jest autorem kilku filmów dokumentalnych pokazywanych na festiwalach w Polsce, Czechach, Słowacji, Hiszpanii i Kanadzie oraz książek („Duchy z głębin Bałtyku” „Stary, młodzi i morze”), współautorem „Symboli polskich” i „Jak zrobić film górski – nieporadnik”. Swoją pasję eksploratorską M.Jamkowski spożytkował uczestnicząc w kilkudziesięciu wyprawach wspinaczkowych, nurkowych i naukowych na pięciu kontynentach.

Dwoje fotografów i dziennikarzy - Marzena Hmielewicz i Marcin Jamkowski z siedmioletnim synkiem Kajetanem ruszają typowym amerykańskim vanem w dwumiesięczną podróż marzeń. Jadą od Atlantyku po Pacyfik i z powrotem. Przemierzają Kanadę i USA, kraje wspaniałych przestrzeni, nieokiełznanej przyrody, otwartych i przyjaznych ludzi oraz najbardziej pionowych skalnych ścian do wspinania jakie stworzyła natura. Widzą i słyszą rzeczy jakich próżno szukać w turystycznych folderach.

 

  • godz. 16.30 – Prezentacja multimedialna „Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych” przygotowana przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie

 

 

Galeria Fotografii Miejskiego Centrum Kultury

 

  • godz. 18.00 – Wernisaż wystaw fotografii:

„American West” – Wiesław Pikul

„Alaska”- Sebastian R. Bielak

Grand Canyon Colorado 2013”- Tomasz Jakubiec

American West” – Wystawa fotograficzna złożona z 60 zdjęć ukazuje piękno Amerykańskiego Zachodu, kojarzącego się przede wszystkim z barwnym, dzikim i zachwycającym obrazem natury. Autorem zdjęć jest Wiesław Pikul, żyjący w Stanach Zjednoczonych amator latania i fotografowania, który przewędrował tysiące mil by móc spojrzeć przez obiektyw aparatu na to, co najpiękniejsze w USA. Fotografuje głównie pejzaże. Od 1997 r. jest członkiem klubu fotograficznego Wright Camera Club działającego przy Wright College w Chicago. Wziął udział w wielu konkursach fotograficznych zdobywając dziesiątki nagród i wyróżnień. Jego zdjęcia są często wykorzystywane w kalendarzach publikowanych zarówno w USA jak i w Polsce.

„Alaska” - Spośród ponad 2000 fotografii, jakie przywiozłem z wyprawy na Alaskę wybrałem pięćdziesiąt zdjęć, które prezentuję w ramach wystawy zatytułowanej „Alaska – piękno dzikiej natury”. Fotografie o wymiarach 30 cm × 45 cm (passe-partout o wymiarach 50 cm × 60 cm), podzielone zostały na trzy odrębne części tematyczne, w tym: „Pejzaże i krajobrazy”, „Flora i fauna” oraz „Ludzie i cywilizacja”. Zdjęcia z Alaski pokazywane są na terenie całej Polski w ośrodkach kultury, na uczelniach,w siedzibach parków narodowych oraz w miejskich bibliotekach publicznych. Jak dotychczas wystawa odwiedziła Małopolskę, w tym takie miasta jak Kraków, Olkusz czy Sucha Beskidzka, następnie Górny i Dolny Śląsk (Wrocław, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie i Ruda Śląska), Opolszczyznę (Opole),Podkarpacie (Rzeszów, Przemyśl, Jasło) oraz Podlasie (Goniądz). Ekspozycja cieszy się dużą popularnością, ponieważ Alaska przyciąga swoją magią          tajemniczości, charakterystyczną dla odległych i dzikich zakątków naszego globu.

Grand Canyon Colorado 2013” - Po 19 latach oczekiwania na wymagane pozwolenie, grupa polskich kajakarzy z krakowskiego klubu Bystrze pokonała legendarną rzekę Kolorado płynącą przez chyba najbardziej znaną na świecie „dziurę w ziemi”, którą co roku odwiedza prawie 5 milionów turystów. Uczestnikami wyprawy byli jedni z najbardziej doświadczonych w Polsce kajakarze górscy, którzy na swoim koncie mają wiele premierowych i spektakularnych przepłynięć rzek na całym świecie.   Przemierzyli 450 kilometrów amerykańskiej rzeki, pokonali prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych, widzieli gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blacktail, Matkatamiba, Deer Creek i dziesiątki innych spośród prawie setki łączących się z Kolorado. Mogli na własne oczy podziwiać z mieniającą się niemal każdego dnia niewiarygodną różnorodność form i kolorów ścian kanionu.

 

SOBOTA – 10 maja

 

Amfiteatr – Park Miejski

godz. 16.00 – 23.00

Koncerty zespołów

Konkursy, quizy, liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci

 

Godz. 16.00 –Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra

Zespół założył w 1980 roku rosyjski puzonista "Boba" Bukariew, od 1998 r. zespół gra w międzynarodowym składzie. RR koncertował w wielu krajach Europy i uczestniczył w licznych festiwalach jazzowych (m.in. w 1997 r. zajął trzecie miejsce i zdobył Grand Prix Publiczności na prestiżowym konkursie w Le Havre), wystąpił w tak znanych klubach jazzowych jak: Cotton Club, Casa Bar, Hannover Jazz Club, grając z muzykami tego formatu co Lilly D. Adams, Erik Mingus, Emil Kowalski i wielu innych. Trzon repertuaru orkiestry stanowią wielkie standardy muzyki swingowej. Zespół gra również dixieland, jazz nowoorleański, utwory w stylu spiritual, bossa nova oraz własne wersje przebojów muzyki rozrywkowej.

 

Godz. 18.00 - The King’s Friends

Trzy lata pod rząd (2011, 2012 oraz w 2013 r.) zespół The King's Friends wygrywał konkurs na najlepszego Elvisa w Polsce. W lipcu 2013 r. wokalista zespołu dotarł do finału europejskiego konkursu Ultimate Elvis Tribute Artist Contest w Blackpool zorganizowanego przez Elvis Presley Enterprises. Grupa posiada rekomendację Tour Managera Elvisa Presleya - Charlsa Stone'a.

 

Godz. 19.30 – Leash Eye

Zespół został założony w 1996 roku w Warszawie. Okres do 2003 to niekończące się zmiany w składzie i pierwszy materiał studyjny Demo CD zawierający 5 autorskich kompozycji. Dopiero zasilenie składu przez obecnego wokalistę Sebastiana Pańczyka dodało wiatru w żagle nieco uśpionej kapeli, co zaowocowało licznymi koncertami na terenie całego kraju oraz rozpoczęciem drugiej sesji nagraniowej w historii zespołu w legendarnym studio Kokszoman/Złota Skała. Owocem tej pracy studyjnej był debiutancki album „V.E.N.I”. Rok 2011 był dla zespołu wyjątkowo udany. W lutym tego roku zespół rozpoczął w Sound Division prace nad swoim drugim albumem zatytułowanym „V.I.D.I”.  W maju prace zostały przerwane na czas trwania konkursu Antyfest przeprowadzanego przez Antyradio. Słuchacze radia zdecydowali, że to Leash Eye został laureatem pierwszej nagrody, co pozwoliło kapeli zaprezentować się podczas Sonisphere Festiwal 2011 u boku Iron Maiden Mothorhead. Jakby tego było mało wygrywając polską edycję Wacken Metal Battle Poland zespół otrzymał przepustkę do występu na największym metalowym festiwalu Wacken Open Air. Miłym wyróżnieniem dla zespołu w 2011 było również zajęcie II-go miejsca na V Festiwalu Wielki Ogień w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Godz. 20.30- Alvon Johnson All Stars Blues Band

Alvon Johnson – to pochodzący z Kalifornii czarnoskóry gitarzysta, kompozytor i showman, który występował z wieloma znanymi artystami (m.in. The Drifters, The Shirelles, The Coasters, Bobby Day, Jimmie Rodgers). Wzorował się na wielu ikonach bluesa takich jak John Lee Hooker, Pee Wee Crayton, Little Joe Blue, Harmonica Fats, Sonny Green, Frankie Lee, Guitar Shorty, Lowell Folsom oraz Buddy Ace. Koncertował na całym świecie, jego płyta “The Blues Grew” była nominowana do nagrody Outstanding Blues Album 2004, w rankingu prestiżowego magazynu „Guitar Player” został wybrany Gitarzystą Roku 2005. Jego ostatni album “Guitars and Cars” został przez prestiżowy magazyn muzyczny “Real Blues” uznany za jedną z dziesięciu najlepszych płyt 2008 roku.

Godz. 21.30 – AINU

 

To zjawiskowy multiinstrumentalista z kręgu muzyki etnicznej i worldbeat, utalentowany kompozytor i znany producent muzyczny, a także fotografik, grafik i twórca niezwykłych videoclipów. Jego koncert to widowisko, w którym rytmy Indian Ameryki Północnej grane na żywo na instrumentach etnicznych ilustrowane są portretami, krajobrazami i filmami. Dorobek artystyczny AINU obejmuje 11 albumów, 8 videoclipów, 8 aplikacji na iPhony i iPady oraz ponad 1500 koncertów zagranych w Polsce, Europie i Nowej Zelandii.

 



 REKL;AMA





 


Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ostrowczaninTreść komentarza: Te mieszkania powinny dawno powstać. Przespaliście najlepsze lata.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:39Źródło komentarza: Planowana jest budowa nowych blokówAutor komentarza: xTreść komentarza: Baju baj.... baju baj......Data dodania komentarza: 21.11.2024, 05:35Źródło komentarza: Rusza odbudowa obwodnicyAutor komentarza: myślącyTreść komentarza: brak myślenia o przedsiębiorcach ,energia rekordowa cena ,mec rekordowa cena ,koszty ogromne utrzymania i fikcyjne tereny inwestycyjne jak obiekty stoją puste ,zamiast bezsensownych wydatków trzeba dać ulgi na zatrudnianie ludzi ,tereny inwestycyjne będą za drogie i bez kasy dla gmin [ulgi dla stref itp.]ten kto ma układy ten zainwestuje ,żałosne myślenieData dodania komentarza: 19.11.2024, 19:02Źródło komentarza: Umowa na utworzenie terenów inwestycyjnych została podpisanaAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Niech zgadne ogłoszenie było na fejsie?Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:39Źródło komentarza: 66-latka straciła 16 tys. zł na dofinansowaniu ogrzewaniaAutor komentarza: ChmielusTreść komentarza: Witam droga którą opiniowała generalna dyrekcja pierwotnie miała dwa warianty. Pierwszy przez Świrnę drugi przez Chmielów. Pierwszym wariantem droga była za daleko od Ostrowca oraz przebiegała przez tereny które zamieszkiwał jeden z posłów co wiadomo że wariant został skutecznie zablokowany,więc został jedynie wariant przez Chmielów. Drogi krajowe pod stołem dalej robiło swoją pracę odrzucając nasz sprzeciw według przepisów mogą robić nie informując zainteresowanych inwestorów którzy stawiali domy gmina rozwijała infrastrukturę wsi. Takie mamy czasy jeśli brak strefy zagospodarowania przestrzennego to gmina starostwo nie mogą nie wydać warunków budowy inwestycji. Obecnie rządzący chcą to zmienić czyli zablokować inwestycje na terenie objętym w przyszłości jakąś inwestycją tak drogową lub inną.Data dodania komentarza: 15.11.2024, 06:54Źródło komentarza: Radni apelują o zaniechanie inwestycji, ale decyzji nie maAutor komentarza: Wkurzony podatnikTreść komentarza: Jaka to obwodnica gdzie teraz jedziesz 90 a nową pojedziesz 70Data dodania komentarza: 15.11.2024, 06:52Źródło komentarza: Radni apelują o zaniechanie inwestycji, ale decyzji nie maAutor komentarza: ---Treść komentarza: Kto wydał pozwolenie na budowę domów na tym obszarze ?! Obwodnica za kolejne 30 lat!Data dodania komentarza: 15.11.2024, 05:58Źródło komentarza: Radni apelują o zaniechanie inwestycji, ale decyzji nie maAutor komentarza: kkhkhkhlhTreść komentarza: Jaja! Po prostu ....Data dodania komentarza: 14.11.2024, 13:13Źródło komentarza: Remont kładki jeszcze w tym roku
Reklama
Reklama
Reklama