Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą ochronę przed wzrostem cen prądu, obejmującą gospodarstwa domowe, samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Zamrożone ceny energii elektrycznej będą obowiązywały do końca czerwca przyszłego roku. W rozpoczętym sezonie grzewczym dla odbiorców ciepła z Miejskiej Energetyki Cieplnej w Ostrowcu Świętokrzyskim obowiązuje taryfa zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w lutym bieżącego roku i wynosi ona 144, 52 zł za GJ. Ustawowy system wyrównań obniża cenę ciepła dla odbiorców do poziomu 92,74 zł za GJ.
Ciepło z miejskiej sieci dociera do ponad 2 tysięcy odbiorców. W ciągu roku Miejska Energetyka Cieplna sprzedaje około 800 tysięcy GJ. Paliwem wykorzystywanym do do produkcji ciepła w ciepłowni MEC jest węgiel kamienny. W 2022 roku zużycie paliwa wyniosło blisko 50 tysięcy ton
- opowiada Renata Mikołajczak, wiceprezes zarządu MEC sp/ z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na przełomie lipca i sierpnia zakończył się trwający blisko dwa lata proces restrukturyzacji spółki Miejska Energetyka Cieplna. Z częśći spółki został wydzielony nowy podmiot Ciepłownia Ostrowiecka spółka z o.o. I tym samym przy ulicy Samsonowicza funkcjonują dwa odrębne zakłady produkujące ciepło. Proces wytwarzania ciepła na potrzeby miasta odbywa się w źródle ciepła należących do Miejskiej Energetyki Cieplnej spółka z o.o., wolnym od obowiązku do zakupu uprawnień do emisji CO2. Przy większych mrozach załączane będę kotły spółki Ciepłownia Ostrowiecka.
Integralną częścią przeprowadzonej modernizacji jest nowa instalacja odprowadzania i odsiarczania spali pozwalająca na obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń.
Reorganizacja procesu wytwarzania ciepła ma zmniejszyć koszty funkcjonowania spółki. Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu Świętokrzyskim za ubiegły rok wygenerowała stratę w wysokości 31 mln złotych, z czego 30 mln złotych kosztował zakup uprawnień emisji CO2.
Napisz komentarz
Komentarze