Tym razem tematem przewodnim wydarzenia była przemysłowa przeszłość regionu, a okazją do spotkania 210 rocznica powstania zakładu wielkopiecowego w Kuźni (1813-2023)
Będziemy sięgać do starożytności ale głównym tematem jest nowożytna działalność ostrowiecka i postaci związane z tą działalnością.
-mówi Andrzej Przychodni dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
To już druga odsłona prelekcji poświęconych historii i dziedzictwu kulturowemu ziemi ostrowieckiej. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa , w tym roku przebiegających pod szyldem dziedzictwa niematerialnego.
Stąd pomysł aby przybliżyć sylwetki związane z hutnictwem ostrowieckim czy szerzej związanych z tymi dwoma tysiącami lat nad kamienną. Będziemy prezentować sylwetki te bardziej znane takie jak : Antoni Klimkiewicz czy Jerzy Dobrzański. Jak i mniej znane np. postać XVI - wiecznego kuźnika Erazma Niedźwiedzia czy zupełnie anonimowi hutnicy z doliny kamiennej.
-mówi Kamil Kaptur Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Geneza hutnictwa sięga wielu stuleci wstecz. Żeby hutnictwo mogło się rozwinąć musiały być spełnione odpowiednie warunki ale najważniejszym elementem był człowiek.
Dziś Ostrowiec to cały czas hutnicze miasto z tradycjami a zawdzięczamy to, tym poprzednim pokoleniom, którzy cały czas to hutnictwo rozwijali.
mówi Kamil Kaptur Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Zakończeniem był finisaż wystawy „Zabytek zbyteczny? Staropolskie Zagłębie Przemysłowe w fotografii Michała Sieradzana”.
Napisz komentarz
Komentarze