Dożynki to czas podziękowania za plony. Jak nakazuje rolniczy zwyczaj, święto polonów powinno być kolorowe i rozśpiewane.
Tak też było na Dożynkach Powiatowo- Gminnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w ostrowieckiej kolegiacie. Po modlitwie korowód prowadzony przez Orkiestrę Strażacką z Kunowa przeszedł do parku miejskiego. Maszerowały poczty sztandarowe jednostek OSP, instytucji miejskich i powiatowych, pszczelarzy, kół łowieckich. Najbardziej widowiskowym elementem były wieńce dożynkowe. Misternie wykonane ze zbóż, udekorowane kwiatami, ziołami, owocami.
Zgodnie z tradycją starostowie dożynek: Sylwia i Janusz Majewscy, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, przekazali gospodarzom powiatu i miasta okazały bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż. Starosta Marzena Dębniak i wiceprezydent Artur Łakomiec podziękowali rolnikom, pszczelarzom i działkowcom za ich codzienny trud i wyrzeczenia. Za pracę, z których plonów wszyscy korzystamy.
Podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek w Ostrowcu Świętokrzyskim wręczono odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Zostali nimi uhonorowani:
Karina Bełczewska- Kwiatkowska, Marian Mucha, Roman Durlej, Sylwia Majewska, Witold Sienniak, Leszek Zawolski, Grzegorz Czerwonka, Łukasz Mgłosiek, Andrzej Bugajski, Piotr Kotur, Zbigniew Goździk, Piotr Jakubowski, Krzysztof Jasiak, Krzysztof Brociek, Rafał Gruszka, Dariusz Podgajny.
Docenieni zostali również pszczelarze. I tak Srebrne Odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego: Władysław Gałka, Tomasz Ruszkiewicz. Natomiast Czesław Zając otrzymał Statuetkę ks. Jana Dzierżonia.
W dożynkach powiatowych wzięli udział samorządowcy z Ostrowca Świętokrzyskiego, gmin, szefowie jednostek i instytucji.
Prezentacjom dorobku kulinarnego i artystycznego gospodyń z powiatu ostrowieckiego towarzyszyło wydarzenie pod nazwą: „Spotkanie z tradycją”, Zorganizowane zostało w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Napisz komentarz
Komentarze