W 84 rocznicę wydarzeń z 1939 r., przed pomnikiem poległych na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej, przedstawiciele ostrowieckiego samorządu złożyli wieńce.
Jak, co roku tak również i obecnie oddajemy hołd naszym żołnierzom, mieszkańcom Ostrowca Świetokrzyskiego, którzy zginęli, polegli w czasie działań drugiej wojny światowej. Dzisiaj trzcimy pamięć tych poległych a nad naszymi głowami słychać nowych żołnierzy młodych, naszych pilotów, którzy ćwiczą ucząc się niestety sztuki walki po to, żeby chronić nasze bezpieczeństwo i aby te sytuacje, które miały miejsce w latach drugiej wojny światowej nie powtórzyły się nigdy więcej.
-mówi Krzysztof Kowalski wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego
Ogrom zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej był olbrzymi. Niemcy utworzyli w Ostrowcu obozy pracy, dla jeńców oraz getto żydowskie w którym zginęło 11 tysięcy żydów, a ostrowczanie stali się ofiarą licznych egzekucji.
Wolność nie dana jest raz na zawsze , o nią trzeba dbać, trzeba pielęgnować. To od dziś zaczynały się ogromne tragedie ludzie i dla całego kraju. Nie wolno o tym zapominać
mówi Józef Grabowski Rada Powiatowa Nowej Lewicy
Ostrowczanie, co roku pamiętają o tamtych wydarzeniach
30 września, ostrowczanie oddadzą również hołd zamordowanym w 1942 r. przez hitlerowskich oprawców 30 mieszkańcom Ostrowca.
W zbiorowej egzekucji powieszono wówczas mieszkańców stanowiących patriotyczną, intelektualną i finansową elitę miasta.
Napisz komentarz
Komentarze