W miniony weekend w Bałtowie odbyło się 16. Świętokrzyskie Święto Pszczoły. To impreza skierowana głównie do pszczelarzy, choć miłośnicy pszczelich produktów też dla siebie coż znajdą. Na odwiedzających bałtowską Okreglicę czekała rekordowa liczba wystawców. W tym roku było ich 76. Jednym z wydarzeń była międzynarodowa konferencja naukowa.
To jest doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń, poglądów do zapoznania się nowinkami. To takie miejsce, w którym teoretycy spotykają się z praktykami. Dla pszczelarzy przygotowaliśmy osiem wykładów.
-mówi Jarosław Kuba, prezes LGD "Krzemienny Krąg"
Po raz kolejny patronat naukowy nad konferencją objął Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Zwieńczeniem podejmowanych inicjatyw przez Lokalną Grupę Działania "Krzemienny Krąg" i naukowców z lubelskiej uczelni było podpisanie umowy o współpracy.
Podpisy na dokumencie złożyli prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk - rektor uczelni oraz Jarosław Kuba - prezes Lokalnej Grupy Działania "Krzemienny Krąg".
Pomysł polega na tym, aby rozpropagować wśród mieszkańców rolę i znaczenie pszczół i innych zapylaczy. Studenci lubelskiej uczelni będą mogli na przykład korzystać z doświadczeń i materiałów Lokalnej Grupy Działania w dziedzinie hodowli pszczół. A Bałtów i powiat ostrowiecki na mapie pszczelarstwa polskiego zdecydowanie wyróżniają się.
Współpracę z LGD będzie koordynował zespół naukowy profesor Anety Stracheckiej, która kieruje Katedrą Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Profesor Aneta Strachecka była jednym z wykładowców bałtowskiej konferencji.
Pszczelarze szkolili się w sobotę, zaś w niedzielę, na dożynkach pszczelarskich świętowali i chwalili się tym, co udało się zebrać z pasiek.
Do wydarzeń ze 16. Świętokrzyskiego Święta Pszczoły jeszcze powrócimy.
Napisz komentarz
Komentarze