Wystawa pod tytułem „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego” to 16 tablic, na których znajdują się ilustracje miejsc odwiedzonych w 1897 roku przez 13-letniego Stasia Fertnera i jego ojca. Na mapie podróży po terenach Królestwa Polskiego znalazł się Opatów. I to właśnie w Opatowie rozpoczęła się prezentacja wystawy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
W czerwcu otworzyliśmy wystawę czasową w muzeum w Warszawie. Ta wystawa nosi tytuł „Dookoła na dwa koła” i prezentujemy tam nasze zbiory związane z rowerami od 19 wieku aż do bieżących czasów. A tutaj w Opatowie mamy wystawę mobilną.
-mówi Aleksandra Czechowicz- Woźniak, zastępca dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Wystawa ,,Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego'' odnosi się do wydanego diariusza podróży rowerem ,„511 wiorst na rowerze”. Jego autorem jest trzynastoletni Staś Fertner, który wraz z ojcem przejechał około 500 kilometrów przez tereny zaboru rosyjskiego. I właśnie zapiski młodego podróżnika są uzupełnieniem ilustracji odwiedzanych miejsc.
W otwarciu ekspozycji uczestniczyli członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, którzy kontynuują tradycje swojego byłego wiceprezesa Fertnera. Przed Domem Muzealnym pasjonaci zaprezentowali kilka zabytkowych rowerów. W tym jednoślad, który należał do Bolesława Prusa.
Cieszę się, że gościmy dziś tutaj Muzeum Sportu i Turystyki, które piękne eksponaty bicykli ma w swoich zbiorach i upowszechnia kulturę jazdy rowerze. Ciesze się też, że jest z nami towarzystwo, które ma ponad stuletnią historię, które również w tej historii pełniło rolę upowszechniające sportu i turystykę ale też w czasie wojny, w czasie powstań również aktywnie włączało się w kolportowanie wiadomości i broni i docierając tam, gdzie nie można było dotrzeć motorem czy autami
-zaznacza Tomasz Staniek, starosta opatowski.
Mieszkańcy Opatowa, którzy przyszli na otwarcie wystawy mogli dowiedzieć się ciekawostek o zabytkowych rowerach czy zapoznać z historią Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, które zostało założone w 1886 roku.
Napisz komentarz
Komentarze