Przygotowania do Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się w godzinach popołudniowych. Miejskie Centrum Kultury zorganizowało warsztaty wicia wianków, choć można było podpatrzeć pracę dawnych kowali czy garncarzy.
W magiczny klimat letniego święta wprowadził zespół „Tęgie Chłopy”. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa.
Kulminacyjnym momentem Nocy Świętojańskiej było oczywiście puszczanie wianków na wodę. Przesąd głosi, że jeśli wianek utonął, dziewczyna miała wkrótce umrzeć, a jeśli popłynął w dal to jej ślub miał nastąpić, ale dopiero w dalekiej przyszłości. Kawaler, który wianek wyłowił, zgodnie z wróżbą miał się stać się mężem właścicielki. Zgodnie z legendą, Noc Świętojańska ma moc czarodziejską. I taka też była impreza w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Noc Świętojańska to tradycja nierozerwalnie związana z początkiem lata. Noc Świętojańska przypada w wigilię świętego Jana czyli z 23 na 24 czerwca. Noc Świętojańska to tradycja dawnych chrześcijan i była odpowiedzią na znaną u dawnych Słowian - Noc Kupały. Sobótka, jak nazywano święto przesilenia letniego, wypada pomiędzy 21 a 22 czerwca.
Zobacz również:
Napisz komentarz
Komentarze