Wianek to symbol nierozerwalnie związany z Nocą Kupały. Zbieranie ziół i kwiatów i ozdabianie nimi ludzi, zwierząt i domów, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy, skoki przez ogień, to zwyczaje i obrzędy ludowe, które współcześnie przypominane są w najdłuższą noc w roku. W Ostrowcu Świętokrzyskim jak uwić wianek będą instruowały panie z kół gospodyń wiejskich. Warsztaty przy ostrowieckim molo rozpoczną sie o 17.00.
Do tańca wszystkim uczestnikom imprezy zagrają „Tęgie chłopy”. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa.
Według wielu badaczy Noc Kupały to schrystianizowane prasłowiańskie lub wschodniosłowiańskie święto łączące w sobie dwa elementy: pogański i chrześcijański”. Kiedyś wierzono, że tego dnia słońce gra i dzieją się cuda. Zgodnie z tradycją świętowanie w Ostrowcu odbędzie się w pobliżu wody, po której przy blasku pochodni i dźwiękach bębnów popłyną wianki.
Napisz komentarz
Komentarze