Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego został ponownie zatrzymany przez CBA w poniedziałek (22 maja). Zatrzymania dokonano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Jarosław Górczyński usłyszał kolejne 4 zarzuty dotyczące: nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022 poprzez zatajenie posiadania złotej monety o wadze 1 kg.
Prokurator wystąpił z wnioskiem o trzymiesięczny areszt. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Jarosławowi Górczyńskiemu za popełnione czyny grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dziś (24.05.2023 r.) Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie:
Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (22 maja 2023 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego - zawieszonego w pełnieniu funkcji na mocy postanowienia prokuratora w związku z korupcyjnymi zarzutami jakie usłyszał w marcu 2023 r.
Kolejne prokuratorskie zarzuty
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. cztery kolejne zarzuty, w tym dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Jarosławowi G. złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych kwalifikowane z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 233 § 1 kk. Monety te zostały zabezpieczone podczas przeszukania mieszkania podejrzanego w marcu 2023 r. Kolejne trzy zarzuty dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022 poprzez zatajenie posiadania złotej monety o wadze 1 kg, którą Jarosław G. nabył za 210 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 233 § 1 i 6 kk.
Czyny te zagrożone są kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Już w marcu 2023 r. prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 230 § 1 kk.
Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania oraz realną obawę matactwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.
- czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej z dnia 24 maja 2023 roku.
Przypominamy: Jarosław Górczyński (zgodził się na podawanie swojego pełnego nazwiska) został zatrzymany w marcu b.r., wówczas prokuratura postawiła samorządowcowi 5 zarzutów korupcyjnych, dotyczących przyjęcia łapówek na kwotę 40 tysięcy złotych. Prokuratura zawnioskowała o trzymiesięczny areszt, jednak sąd nie zgodził się na zastosowanie takich sankcji wobec włodarza miasta. Prokuratura po tej decyzji zawiesiła Jarosława Górczyńskiego w wykonywaniu obowiązków służbowych prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, nakładając policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i 200 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.
W godzinach popołudniowych otrzymaliśmy oświadczenie obrońców Jarosława Górczyńskiego, w którym czytamy:
W związku z komunikatem Prokuratury dotyczącym zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego oświadczamy, że nieprawdziwe są twierdzenia, że podejrzanemu przedstawiono nowe zarzuty korupcyjne. Jedyny spór, podlegający ocenie Sądu, dotyczy obawy matactwa jako przesłanki stosowania aresztu. Obrona i podejrzany nie zgadza się z tym twierdzeniem Prokuratury i neguje podstawy aresztu, dlatego niezwłocznie po doręczeniu uzasadnienia postanowienia zostanie złożone zażalenie na wydane postanowienie.
Obrońcy
Adw. Jacek Dubois, Kancelaria Dubois i Wspólnicy
Adw. Beata Woch, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy
Apel Prokuratury
Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.
Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.
Zobacz również:
Napisz komentarz
Komentarze