Wybór tematyki na spotkanie naukowe w Opatowie nie był przypadkowy. Bowiem zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Opatowie w lutym bieżącego roku został wpisany na listę Pomników Historii.
Kolegiata pod wezwaniem świętego Marcina w Opatowie to znaczące miejsce kultu religijnego. Nie można zapominać, że to również ważny punkt na mapie historycznej regionu, który był świadkiem wielu wydarzeń na przestrzeni wieków. To w opatowskiej kolegiacie od XVI do XVIII zbierała się na sejmiki szlachta województwa sandomierskiego. Kolegiata w Opatowie zachwyca bogatymi zbiorami bibliograficznymi, to„skarbiec” bezcennych druków i rękopisów. Na uwagę zasługują wystrój świątyni czy zabytkowe organy.
W konferencji naukowej uczestniczyli m.in. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, Włodzimierz Pedrycz, kierownik Pracowni Terenowej NID w Kielcach, Joanna Modras, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach, parlamentarzyści, duchowni, władze powiatu, miasta.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to cykl imprez, obchodzony od 1983 roku w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.
Napisz komentarz
Komentarze