Marek Lis od 1988 roku jest kierownikiem opatowskiej filli Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Bardziej znany jest jako regionalista i badacz współczesnej historii. Konkretnie, w kręgu jego zainteresowań jest I wojna światowa na terenie Ziemi Sandomierskiej i Opatowskiej. Tematyce tej poświęcił wiele publikacji, jest autorek kilku książek, między innymi: „By nie zatarł ich czas… Śladami mogił i cmentarzy wojennych I wojny światowej w powiatach: sandomierskim, opatowskim i staszowskim” (2001), „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej” (2004), „Krwawe Zaduszki Wielkiej Wojny. Bitwa nad Opatówką 1-3 listopada 1914 roku” (2010), „Ku Niepodległości. Działania wojenne i dzieje czynu legionowego na Ziemi sandomierskiej i Opatowskiej w latach 1914-1915” (2014).
Ostatnią książką regionalisty jest "Ziemia Lipska w czasie Wielkiej Wojny". Wydawnictwo opisuje działania wojenne z lat 1914 i 1915, które rozegrały się między Iłżanką, Wisłą i Kamienną.
W piątek, 17 lutego Marek Lis promował swoją książkę w ostrowieckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.
Prace nad książką trwały blisko 10 lat. Przy okazji zbierania materiałów do wcześniejszych wydawnictw moich, natrafiałem na wiele informacji o froncie I wojny światowej na Ziemi Lipskiej. O działaniach wojennych, ciekawostkach i codziennym życiu w okopach. Postanowiłem poświęcić tym zagadnieniom książkę. Z tego co wiem nie ma wydawnictwa opisującego przebieg działań I wojny światowej na Ziemi Lipskiej.
-powiedział Marek Lis, autor książek historycznych.
Spotkanie uatrakcyjniła obecność rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51.Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Można było zobaczyć m. in. jak wyglądały mundury, uzbrojenie i oporządzenie żołnierzy niemieckich i rosyjskich biorących udział w walkach na Ziemi Lipskiej w latach 1914 – 1915.
W spotkaniu uczestniczył Sylwester Kasprzyk, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.
Książka już od wtorku będzie dostępna w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Napisz komentarz
Komentarze