Spełniają się marzenie starachowickich sportowców oraz kibiców piłki nożnej i lekkoatletyki. Stadion Miejski przy ulicy Szkolnej w Starachowicach doczeka się planowanej modernizacji.
Nadeszła wiekopomna chwila. Ogłaszamy przetarg na przebudowę i modernizację Stadionu Miejskiego w Starachowicach. Dzieje się tak za sprawą dwudziestomilionowej dotacji, którą pozyskaliśmy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Zakończyliśmy przygotowania dotyczące dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej, co umożliwi ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy. Zachęcam firmy do udziału w przetargu. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w konsultacjach i przygotowaniach, których celem było stworzenie projektu na miarę naszych potrzeb i możliwości
– mówi prezydent Marek Materek.
Zadanie inwestycyjne „Rozbudowa i przebudowa Stadionu Miejskiego w Starachowicach” będzie realizowane w ramach tytułu inwestycyjnego: „Rozbudowa i przebudowa infrastruktury sportowej na terenie miasta Starachowice”. Zadanie realizowane będzie w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie wynosi 20 milionów złotych. Gmina Starachowice zapewni wkład własny w wysokości 2 mln 250 tys złotych.
W ramach zakresu prac objętych zamówieniem zostanie wykonana przebudowa areny sportowej przy ulicy Szkolnej. Zadanie przewiduje również budowę urządzeń lekkoatletycznych.
Gmina planuje rozbiórkę trybun i budowę częściowych zadaszonych trybun. W nowoczesnym kompleksie znajdzie się również miejsce na nowe kontenery WC, miejsce dla sędziów i komentatora, a także kontenery VIP. W ramach przedmiotowej inwestycji zaplanowano roboty rozbiórkowe.
Planuje się rozbiórkę: budynku WC, betonowych trybun okalających arenę sportową wraz z częścią nasypów ziemnych, schodów terenowych, ogrodzeń i balustrad, kontenera komentatora, wiat stadionowych dla zawodników rezerwowych, nawierzchni asfaltowych i betonowych ciągów komunikacji pieszo-jezdnej, pieszej, opasek i placów oraz nawierzchni utwardzonych areny sportowej.
Bardzo ważne miejsce w modernizacji Stadionu Miejskiego zajmie budowa trybun. Planowana jest budowa łącznie czterech trybun. Zadaszenie posiadać będą trybuny T3 i T4. Największa z nich trybuna T3 – zlokalizowana po stronie zachodniej - będzie posiadała łącznie 1559 miejsc ułożonych w 9 rzędach siedzisk. Zadaszona będzie również trybuna T4, czyli znajdująca się po stronie południowej 6-ciorzędowa trybuna dla kibiców gości.
Zadaszenie trybun zaprojektowano jako konstrukcję stalową składającą się z profili okrągłych zamkniętych. Dźwigary zostaną zamocowane do słupów stalowych posadowionych na fundamentach żelbetowych za pomocą stałych elementów mocujących. Na łukowych dźwigarach dachowych zostanie zamocowana membrana, napinana za pomocą blach węzłowych i lin. Zadaszenie trybun jest zaprojektowane jako całoroczne zadaszenie membranowe o łącznej powierzchni około 1180 m2 w rzucie z góry
– czytamy w specyfikacji.
Po stronie wschodniej areny sportowej planuje się budowę żelbetowych trybun (T1 i T2) z elementów prefabrykowanych bez zadaszenia, z pięcioma rzędami siedzisk dla kibiców gospodarzy. W tym miejscu zaplanowano również budowę sektora dla kibiców niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zaprojektowano 10 siedzisk wraz z 6 miejscami 1,5 x 1,5 m dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W części zachodniej terenu, przy trybunie T3, planuje się montaż gotowych kontenerów sanitarnych. Na trybunie T3 powstanie również specjalne miejsce dla sędziów zawodów lekkoatletycznych.
W części wschodniej terenu, między trybuną T1 i T2, planuje się montaż gotowych kontenerów dla VIP-ów i komentatora zawodów piłkarskich.
Kontenery dla VIP-ów i komentatora to prefabrykowany obiekt stanowiący całość. Obejmuje on: 2 pomieszczenia dla VIP-ów i pomieszczenie komentatora. Do każdego z modułów będą prowadziły osobne wejścia zewnętrzne. Moduł przeznaczony dla komentatora będzie modułem całkowicie niezależnym. Moduły dla VIP-ów oddzielone będą od siebie systemową ścianą przesuwną.
W części północnej terenu zaprojektowano kontener magazynowy, który będzie służył do przechowywania sprzętu sportowego. Do kontenera prowadzić będą dwie rozwierane bramy wjazdowe oraz podjazd z nawierzchnią z kostki betonowej.
Inwestor wybrany w postępowaniu przetargowym będzie miał za zadanie rozebrać istniejącą nawierzchnię bieżni lekkoatletycznej. W jej miejsce zostanie wykonana nowa bieżnia o długości nominalnej 400 metrów. Bieżnia będzie posiadała 6 torów.
Wewnątrz zakoli będą znajdowały się urządzenia lekkoatletyczne jak rów z wodą oraz skocznie i rzutnie. Bieżnia wraz z zakolami wykonana zostanie z nawierzchni syntetycznej na podbudowie betonowej i kruszywowej.
Powstanie lekkoatletycznej bieżni oraz przystosowanie stadionu do organizacji imprez sportowych w tej dyscyplinie sportu ma przyczynić się do dalszego rozwoju „królowej sportu” w Starachowicach. Z takiego obrotu sprawy zadowolenia nie kryją reprezentanci KLKS Juventa-Cerrad, którzy już odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Jestem bardzo szczęśliwa z powodu realizacji tej inwestycji. Lekkoatletyka jest bowiem bardzo popularnym sportem, a biegać może praktycznie każdy. Nasz klub osiąga sukcesy na różnych zawodach i przywozi z nich sporo medali mistrzowskich. Teraz liczę na to, że do naszej klubowej kolekcji dołożymy kolejny krążek i już w weekend przy wsparciu kibiców powalczę o medal Halowych Mistrzostw Polski. Nie mając nowoczesnego stadionu już osiągamy dużo na arenie krajowej, a proszę sobie wyobrazić jakie warunki do rozwoju i treningów zapewni nam nowa baza sportowa
– przyznaje lekkoatletka KLKS Juventa-Cerrad Maja Peryt, medalistka Mistrzostw Polski.
W ramach zaprezentowanego projektu planuje się zachowanie istniejącej wewnątrz bieżni murawy boiska piłkarskiego.
Na boisku należy wykonać olinowanie, zamontować nowe profesjonalne bramki od piłki nożnej. W murawie boiska należy wykonać instalacje teletechniczną na potrzeby prowadzenia zawodów lekkoatletycznych oraz instalacje nawadniania murawy. Po wykonanych pracach murawę boiska należy odtworzyć
– czytamy w specyfikacji.
Na zewnątrz areny sportowej planuje się budowę rozgrzewkowej rzutni do pchnięcia kulą oraz rozgrzewkowej bieżni. Bieżnia rozgrzewkowa będzie posiadała nawierzchnię syntetyczną (jak bieżnia główna) wykonaną na podbudowie betonowej i kruszywowej.
W kompleksie sportowym przy ul. Szkolnej udało się już stworzyć nowoczesne, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Obecnie kończą się prace związane z budową zaplecza sportowego. Do pełni szczęścia brakowało tylko stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego na miarę XXI wieku.
Teraz się to zmieni i jest to bardzo dobra wiadomość. Nasi lekkoatleci osiągają sukcesy przywożąc kolejne medale najważniejszych zawodów mistrzowskich. Sięgają po laury, mimo że mieli trudne warunki do trenowania tej dyscypliny. Dlatego w szczególności patrząc na ich rozwój cieszę się, że uzyskane dofinansowanie pozwoli na realizację tego zadania. Z kolei seniorska drużyna Staru Starachowice jest liderem rozgrywek czwartej ligi świętokrzyskiej i pewnie zmierza po awans do wyższej ligi. A przecież mamy jeszcze uzdolnioną młodzież trenującą piłkę nożną w starachowickich klubach. Wierzę w to, że budowa nowego stadionu przyczyni się do dalszego rozwoju sportu w mieście oraz kolejnych sportowych sukcesów naszych reprezentantów, którzy będą wspierani dopingiem kibiców zasiadających na nowych trybunach
- podkreśla prezydent Marek Materek.
W dalsze sukcesy starachowickiej piłki nożnej wierzy również prezes Staru Starachowice Mirosław Świrta. Sternik „zielono-czarnych” liczy na awans do wyższej klasy rozgrywkowej i możliwość gry dla kibiców już na nowym stadionie.
Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które już przyczyniły się do powstania projektu, a za chwilę budowy tego pięknego stadionu. Mam nadzieję, że sportowcy dołożą wszelkich starań, aby swoimi sukcesami zachęcić kibiców do wypełnienia trybun stadionu. Jestem pewien, że stadion umożliwi oglądanie im sportowej rywalizacji w naprawdę komfortowych warunkach. Jako prezes klubu Star mogę zapewnić, że wspólnie z drużyną swoimi wynikami dogonimy miejskie inwestycje
– zapewnia Mirosław Świrta.
Kompleks sportowo - rekreacyjny przy ul. Szkolnej (ze swymi boiskami, pływalnią, basenami, zapleczem), zarządzany przez MOSiR Starachowice, z dobrze wyposażonym i przygotowanym, atrakcyjnym stadionem, uzupełniany przez możliwości bazy sportowej II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, jest dla Powiatu i Miasta Starachowice mocnym elementem zagospodarowania sportowego o wysokim potencjale użytkowym.
Napisz komentarz
Komentarze