Popularyzacja narciarstwa zjazdowego jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także rozwijanie sprawności fizycznej i kształtowanie pozytywnych cech osobowości to główne cele, które stawiają sobie organizatorzy Mityngu Narciarstwa Alpejskiego Olimpiad Specjalnych.
W tym roku zawody odbędą się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w czwartek, 9 lutego. W trakcie Mityngu rozegrany zostanie slalom gigant, składający się z dwóch przejazdów, a wynik końcowy, to łączny czas obu przejazdów. Zawodnicy będą rywalizowali na dwóch poziomach umiejętności narciarskich: zaawansowanym (Z), średnio-zaawansowanym (Ś).
W Świętokrzyskim Mityngu Narciarstwa Zjazdowego Olimpiad Specjalnych mogą brać udział zawodnicy, którzy na co dzień trenują tę dyscyplinę w swoich klubach i w okresie zimowym odbyli minimum 10 godzin treningów. Niedopuszczalne jest, żeby na zawody przyjechali zawodnicy, bez wcześniejszego przygotowania. Trener zgłaszający zawodnika powinien mieć pewność, że nie naraża swojego podopiecznego na niepotrzebne ryzyko np. będzie to jego pierwszy kontakt z nartami w tym sezonie.
-informuje przedstawiciel organizatora, Remigiusz Woźniak.
W Mityngu mogą startować zawodnicy z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim.
Zawodnicy muszą w chwili rejestracji posiadać i przedstawić prawidłowo wypełnioną książeczkę sportowo lekarską zawodnika, lub formularz ze zgoda lekarską i opinią psychologiczną o posiadanym stopniu upośledzenia umysłowego. Osoby z Zespołem Downa muszą podporządkować się wymaganiom dotyczącym badania niestabilności w stawie szczytowo obrotowym, aby uczestniczyć w narciarstwie zjazdowym.
Współorganizatorami zawodów są: Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie, Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA", Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "SZANSA".
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła LOKALNA.TV
PROGRAM ZAWODÓW
09:00 – 09:45 – przyjazd i rejestracja ekip (Bałtowski Zapiecek, od strony wyciągu krzesełkowego)
09:45 – 10:00 – odprawa trenerów
10:00 – 10:30 – Ceremonia Otwarcia
10:30 – 11:00 - trening
11:00 – 12:00 – preeliminacje
12:00 – 13:00 – przerwa
13:00 – 14:30 – finały
14:30 dekoracje i Ceremonia Zakończenia
* program może ulec modyfikacji w zależności od zgłoszeń zawodników i warunków atmosferycznych i obostrzeń
F
Napisz komentarz
Komentarze