W województwie świętokrzyskim jest jeszcze ponad 450 tysięcy ton odpadów zawierających azbest. Niewątpliwie jest to problem, ponieważ jego szkodliwe działanie na organizm człowieka znane jest nie od dziś. Zalegające w płucach włókna azbestu mogą powodować poważne choroby takie jak: azbestoza, która objawia się uporczywym kaszlem i dusznościami, rak płuc, oskrzeli czy krtani, a nawet prowadzić do śmierci. Z problemem tym walczy m.in. „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.
Program ten realizujemy wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dzięki tym działaniom zostało już zutylizowanych ponad 92 tysiące ton azbestu
- mówi prezes WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński.
Tym razem na usunięcie tego typu wyrobów przeznaczono 6 milionów złotych. O środki te ubiegać się mogą gminy, powiaty, związki międzygminne. Pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przeznaczyć można na demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest. Nabór wniosków rozpoczął się w 31 stycznia i potrwa do 3 lutego. Wnioski należy składać w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu.
Szkodliwe działanie azbestu na ludzki organizm nie jest zauważalne od razu, lecz dopiero po 20-30 latach od momentu narażenia na wdychanie włókien. Dotychczas Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” podpisał i zrealizował ponad 855 umów.
Napisz komentarz
Komentarze