Wielkimi krokami zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku hasłem przewodnim jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”
Ostrowiecki szpital w ramach Finału WOŚP dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego zorganizuje bezpłatne, przesiewowe badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Badania będą wykonywane w dniu 29 stycznia 2023 roku, w holu głównym szpitala, od godziny 9.00.
Nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja, nie trzeba być na czczo. Badanie polega na pobraniu kropli krwi, jak przy pomiarze cukru. Wynik dostępny jest po kilku minutach.
HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Nieleczone może powodować marskość wątroby i rozwój raka. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie.
Kto powinien się zbadać?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy
z ciężką chorobą. Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Wystarczy uświadomić sobie, że do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera.
Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia
Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż[3]. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.
Napisz komentarz
Komentarze