Z Kolegiaty pw. św. Michała Archanioła wyruszy orszak niebieski, z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej orszak zielony, natomiast do orszaku czerwonego, który organizowany jest przez Sanktuarium Miłosierdzia Bożego dołączą wierni z parafii św. Jadwigi Królowej. W Rynku będzie szopka ze Świętą Rodziną, a Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku Jezus. Nie zabraknie też wspólnego kolędowania. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najpiękniejszą i najciekawszą królewską koronę, oczywiście przygotowaną własnoręcznie.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, które w Polsce częściej znane jest jako święto Trzech Króli początkowo miało upamiętnić objawienie się Chrystusa, począwszy od przyjścia na świat, poprzez wizytę Trzech Króli i chrzest w rzece Jordan, aż do cudu w Kanie Galilejskiej. Zgodnie z tradycją 6 stycznia pisano na drzwiach skrót C+M+B, który pochodzi od pierwszych liter zdania „Christus mansionem benedicat” („Niech Chrystus błogosławi dom”). Często można także spotkać zapis K+M+B, czyli inicjały mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Przekaz biblijny mówi, że z okazji narodzin Chrystusa trzej królowie podążali do Betlejem, aby oddać mu pokłon i ofiarować dary: złoto symbolizujące godność królewską, kadzidło symbolizujące godność kapłańską oraz mirrę zwiastującą wypełnienie proroctwa i śmierć. Aby upamiętnić to wydarzenie przy okazji uroczystości Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kadzidło i kredę, które wierni zabierają do domów.
Napisz komentarz
Komentarze