Właściciel, który wie, że jego zwierzę jest bardzo lękliwe powinien zgłosić się do weterynarza kilka dni przed sylwestrem. Wtedy odpowiednie preparaty farmakologiczne zostaną dostosowane do wieku zwierzęcia, jego wagi, czy przebytych chorób. Właściciel nie powinien jednak podawać swojemu pupilowi leków na własną rękę. Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie mieszkania.
Zwierzakom mieszkającym w domu zamykamy i zasłaniamy okna. Staramy się, żeby zwierzę przebywało w pomieszczeniu bez dostępu do świata zewnętrznego. Dobrym pomieszczeniem o odpowiednim wyciszeniu jest łazienka. Można też wtedy puścić delikatną muzykę zwierzakowi. Jeżeli jest to jednak zwierzak mieszkający na zewnątrz to warto przygotować mu w podobny sposób piwnicę, garaż lub kotłownię
- mówi lek. wet. Agnieszka Przysucha-Ciach.
Co ciekawe dawniej uważano, że przytulanie i głaskanie pupila wzmacnia i utrwala problemy lękowe zwierząt. Aktualna wiedza mówi jednak, że jeśli zwierzę pragnie kontaktu ze strony właściciela to jak najbardziej powinno go dostać.
Wynika to z tego, że zwierzę i tak ma już dużo na głowie, bo boi się fajerwerków to jeszcze będzie martwił się tym, dlaczego właściciel nie chce mnie przytulić
- mówi lek. wet. Agnieszka Przysucha-Ciach.
W 2020 r. przeciętny Polak wydał na zakup materiałów pirotechnicznych ok. 131 zł. W tym roku, za przynajmniej część tej kwoty, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mogą pomóc bezpańskim zwierzakom kupując karmę, którą potem należy zanieść do Gabinetu Weterynaryjnego Agavet. Akcja trwa do końca stycznia 2023 r. (zobacz wideo)
Napisz komentarz
Komentarze