Na wystawie zostały zaprezentowane książki autorów zakazanych przez władze komunistyczne, broszury, odezwy do robotników, biuletyny „Solidarności”. Czyli tak zwana „bibuła” za posiadanie której bądź kolportowanie można było trafić do więzienia w stanie wojennym.
Inicjatorem wystawy był Andrzej Gajek. Obecnie członek Zarządu Powiatu Opatowskiego, a w latach 80.ubiegłego wieku działacz „Solidarności” i pracownik Cementowni „Ożarów”. Materiały zaprezentowane w Domu Muzealnym w Opatowie zostały dokładnie 14 grudnia 1981 roku zamurowane przez Andrzeja Gajka i jego kolegów w podłodze warsztatów szkoły w Karsach. Ukryte dokumenty dopiero w bieżącym roku udało się odzyskać.
Pokazanie zbiorów ożarowskiej "Solidarności" zostało połączone z prezentacją, którą przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Opatowie, a dotyczącą stanu wojennego. Do udziału w tej nietypowej lekcji historii została zaproszona młodzież klas ósmych opatowskich szkół.
W uroczystościach rocznicowych wzięli udział starosta opatowski, Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Kornacka z delegacją radnych. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili mieszkańcy Opatowa, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 41 lat.
W sierpniu bieżącego roku wystawa była prezentowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Ożarowie.
Pamiątki po stanie wojennym w Domu Muzealnym
13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Rocznica tego wydarzenia była okazją do zorganizowania wystawy w Domu Muzealnym w Opatowie.
- 13.12.2022 17:49
Napisz komentarz
Komentarze