1 - Rozpoznanie wady
Przede wszystkim musimy oczywiście wiedzieć, jaką mamy wadę wzroku. Podstawowe rozpoznanie zrobimy zapewne na własną rękę, orientując się, że mamy problemy z widzeniem z bliska lub z daleka. Jest to jednak tylko powód do tego, by skierować się do gabinetu specjalisty. Samodzielne dobieranie okularów nie powinno mieć miejsca. Jest to co prawda możliwe, ponieważ gotowe okulary „do czytania” i „do chodzenia” możemy dostać nawet w marketach. Jednak ryzykujemy wtedy, że źle dobrane okulary będą mogły powodować problemy z widzeniem, koncentracją, bóle głowy czy pogłębianie się wady wzroku. Nie polecają tego więc okuliści i optometryści, czyli specjaliści m.in. od doboru okularów i określenia wady wzroku. Każdy z nich może wystawić receptę, z którą następnie udajemy się do optyka. Jak wszystkie gałęzie handlu, tak i optyka coraz częściej przenosi się do internetu. Dla nabywcy oznacza to niższe ceny, ale nie zwalnia od pamiętania, że okulary to wyrób medyczny i powinny być nabywane w miejscach cieszących się zaufaniem i dobrą opinią. Do takich należy np. jeden z największych optyków internetowych w Polsce – sklep wOkularach.pl.
2 – Szkła do okularów
Najważniejszą częścią okularów są oczywiście szkła. To dzięki nim możemy poprawnie widzieć, soczewka zmienia bowiem punkt skupienia wpadającego światła tak, by skorygować niedoskonałości naszego organu wzroku. Najczęstszym wyborem przy zakupie będą soczewki wykonane z plastiku, czyli tzw. organiczne. Te szklane, tradycyjne, są stosunkowo rzadko wykorzystywane ze względu na podatność na urazy mechaniczne i swoją wagę. Dobierając soczewki, powinniśmy zwrócić także uwagę na tzw. indeks, zwłaszcza przy wyższych wadach. Im wyższy indeks, tym soczewka jest cieńsza, a przez to lżejsza, ładniej wyglądająca w oprawkach do okularów, chociaż trochę droższa.
Oprócz indeksu warto zainteresować się powłokami i filtrami, w jakie mogą być wyposażone soczewki. Najbardziej oczywistą jest antyrefleks, który eliminuje odbicia i odblaski, czyli refleksy świetlne. Pozwala to na bardziej wyraźne i kontrastowe widzenie, więc zdecydowanie przekłada się na wygodę korzystania z okularów. Ta powłoka jest obecnie uznawana za standard i przyjmuje się, że soczewki po prostu powinny być w nią wyposażone.
Bardzo ważna jest także powłoka Blue Control. Kiedyś polecało się ją osobom pracującym dużo przy komputerach. Obecnie prawie wszyscy nagminnie korzystają z ekranów komputerów, telefonów, telewizorów, więc też i każdy może rozważyć jej zakup. Zmniejsza ona zmęczenie oczu światłem niebieskim oraz poprawia kontrast widzenia ekranów, co podnosi wygodę korzystania z nich.
Z kolei powłoki antystatyczna, oleofobowa i hydrofobowa poprawiają wygląd soczewek. Zmniejszają bowiem osadzanie się na nich kurzu, plamek, wody, dzięki czemu okulary po prostu ładniej wyglądają. Jednak za wygląd odpowiadają przede wszystkim:
3 – Oprawki okularowe
Kiedyś ludzi w okularach potrafiono wytykać palcami. Dzisiaj decydują się na nie nawet osoby bez wad wzroku, bo tak dobrze można w nich wyglądać. Wszytko dzięki bogactwu wzorów oprawek. W tym zakresie producenci naprawdę mają duże pole do popisu. Oprawki mogą różnić się budową – klasyczne pełne, popularne żyłki bez dolnej zabudowy, patentki zupełnie pozbawione ramek. Kształtem – prostokątne, owalne, okrągłe czy rzadsze kwadratowe i geometryczne. Chętnie wybierane przez mężczyzn awiatory czy kocie oczy, popularne wśród kobiet od ponad pół wieku. Do tego dochodzi sama grubość oprawek, które mogą zarówno wyraźnie odznaczać się na twarzy, jak i być ledwie widoczne. Finalnie wreszcie kolory, których mamy pełną paletę, od klasycznych czerni i granatów, przez bezpieczne brązy, po charakterne czerwienie, eleganckie srebro i złoto, aż po rzuciki, paseczki czy wielobarwne miksy. Jak dobrać te idealne? Szczerze mówiąc, nie jest to proces szybki, zwłaszcza patrząc na bogactwo wzorów na stronie https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-damskie. Jednak i tu rozwiązaniem są dobrodziejstwa techniki. Wirtualna Przymierzalnia za pomocą kamery rozpozna kształt i szerokość twarzy oraz rozstaw źrenic i na to nałoży obraz okularów. Przymierzanie jeszcze nigdy nie było tak proste!
Napisz komentarz
Komentarze