Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe została uchwalona przez Sejm 27 października 2022 roku. Przepisy umożliwiają włączenie się gmin, związków gminnych czy spółek gminnych do zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla. Samorządy będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. złotych za tonę. Natomiast mieszkańcy będą mogli kupić surowiec za nie więcej niż 2 tys. złotych za tonę. Ale jest warunek, że gminy mogą zawierać umowy i kupować węgiel od podmiotów, w których bezpośrednim lub pośrednim udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Po stronie gmin jest zapewnienie miejsca do składowania i dystrybucji węgla.
W dniu 3 listopada w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministerstwa Aktywów Państwowych, zgodnie z którym nie dwie, ale tylko półtorej tony węgla za jednym razem będzie mogło kupić gospodarstwo w tym i w 2023 roku.
Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Przypomnijmy, że wnioski można składać do 30 listopada. Osoby zainteresowane zakupem węgla na preferencyjnych zasadach muszą złożyć wniosek w gminie. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.
Napisz komentarz
Komentarze