Akcja Katolicka to ruch katolików świeckich, zmierzający do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi. W bieżącym roku przypada 25 lat od reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce.
Przed II wojną światową Akcja Katolicka w Polsce była jedną z prężniejszych organizacji społecznych. Zrzeszała około 750 tysięcy osób. W 1933 roku przy parafii świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim zawiązało się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, skupiające 40 osób. W 1936 roku został poświęcony sztandar organizacji.
Sztandar został odnaleziony 15 lat temu, zupełnie przypadkiem. Po włamaniu do kościoła świętego Michała Archanioła, jeden z włamywaczy schował się na strychu świątyni. W czasie akcji policyjnej znaleźliśmy schowany sztandar. Na jednej stronie jest wyhaftowany orzeł i ma zaszytą koronę. Co oznacza, że jeszcze po wojnie sztandar był używany
-opowiada ksiądz Paweł Anioł, dyrektor Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Akacja Katolicka, podobnie jak wiele innych organizacji kościelnych, w sierpniu 1949 roku została zlikwidowana. Orędownikiem odrodzenia Akcji Katolickiej był papież Jan Paweł II. W październiku 1997 roku ówczesny minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie reaktywujące Akcję Katolicką. Stosowny dekret o powołaniu Akcji Katolickiej w Diecezji Sandomierskiej wydał biskup Wacław Świeżawski.
Akcja Katolicka przy parafii świętego Michała Archanioła świętuje w tym roku srebrny jubileusz istnienia Organizacja zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II. Działa tam jedyne w powiecie ostrowieckim stacjonarne hospicjum. Prowadzona jest rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych. Obok działalności medycznej, na uwagę zasługuje działalność kulturalna. Osoby zrzeszone w Akcji Katolickiej organizują zbiórki na rzecz hospicjum, festyny integrujące lokalną społeczność, przeglądy pieśni religijnych, współpracują ze szkołami.
Napisz komentarz
Komentarze