Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, promocję lokalnej sztuki, produktów i dziedzictwa kulinarnego, a także wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom. od godz. 14. 00 organizatorzy zapraszają na:
- warsztaty artystyczne,
- występy śpiewacze,
- pokazy obrzędowości „Świętokrzyskie Wesele”,
- pokazy ginących zawodów,
- prezentacja 12 KGW z Gminy Bodzechów,
- jarmark produktów i potraw tradycyjnych dla regionu,
- seanse filmów traktujących o najważniejszej obrzędowości regionu m.in.. „Chleb z masłem”, „Darcie pierza”, „Syropy i nalewki”, „Wieniec żniwny”…,
- koncert kapeli Drewutnia
Wszystkiemu towarzyszyć będzie atmosfera świętokrzyskiego wesela oraz wystawa fotografii dokumentująca cykl „Spotkania z Tradycją".
Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich organizowany jest w ramach realizacji projektu Spotkania z Tradycją z programu Kultura ludowa i tradycyjna.
Wydarzenie organizuje Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów.
WARSZTATY W RAMACH FESTIWALU:
- filcowanie – ginący zawód – KGW Gromadzice
(uczestnicy będą mogli wykonać i zabrać na pamiątkę serwetki z wełny, poznamy metodę filcowania na mokro i na sucho)
- bibułkarstwo – ginący zawód – KGW Sarnówek
(podczas warsztatów będziemy tworzyć pająki i kwiaty różnymi technikami, wykonane ozdoby uczestnicy zabierają do domu)
- zielarstwo- ginący zawód – KGW Aktywne Kobiety z Wólki Bodzechowskiej
(na stoisku zielarskim, poznamy właściwości i zastosowania ziół, roślin dostępnych na naszym świętokrzyskim terenie)
- malarz szkła. witrażysta – ginący zawód – Dominika Bugajska
(witraż wykonuje metodą Tiffani’ego jak i klasyczną, formuje szkło metodą fusingu. Podczas warsztatów uczestnicy poznają tworzenie witrażu metodą Tiffany'ego oraz wykonają małe ozdobne zawieszki do domu/ogrodu)
- warsztaty plastyczne:
- lalka motanka
- ludowy obrazek
- korale jarzębinowe
- warsztaty wykonania dodatków modowych z elementami folkloru
Festiwal zaszczyci swoją obecnością Pani Lidia Markiewicz, pedagog – plastyk z wykształcenia, która prowadzi pracownię plastyczną w Luxemburgu. Poza malarstwem wypowiada się w grafice i tkaninie i recyklingu. Z racji swojego wykształcenia artystycznego i pedagogicznego zajmuje się również twórczością dzieci i młodzieży, prowadząc pracownię „Kanner Konscht Atelier”. Rodzinnie pani Lidia związana jest z Sarnówkiem. W ostrowcu Świętokrzyskim plastyczka zaprezentuje swoje prace i artystycznie udokumentuje na płótnie widowisko „Świętokrzyskie Wesele”
WIDOWISKO OBRZĘDOWE „ŚWIĘTOKRZYSKIE WESELE”
Obrzęd weselny był najbardziej rozbudowany ze wszystkich obrzędów rodzinnych. Świadczyć może o tym liczba poszczególnych etapów z nim związanych. Każde z tych wydarzeń miało własną bogatą symbolikę układ. Tak bogatą tradycję obrzędową będą mogli zobaczyć uczestnicy Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich 18 września 2022 r. o godz. 17:00. W widowisku biorą udział przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bodzechów.
KONCERT KAPELI DREWUTNIA
Kapela Drewutnia gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką polską, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski... Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Kapela stara się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz - stosując dostępne instrumentarium - oddać w pełni ich nastrój. Instrumentarium zespołu tworzą instrumenty obecne w polskiej muzyce ludowej, a zwłaszcza w tradycyjnej muzyce Lubelszczyzny jak akordeon, bęben, skrzypce, klarnet, tamburyn, mandolina, mandola, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury czerpiemy – ukraińskie sopiłki, bałałajki, domra, huculski bęben, słowackie dudy czy fujara. Specyfiką jmuzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowoamerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur. Zespół prowadzi również intensywną działalność edukacyjną, przybliżając instrumenty, pieśni i kulturę ludową uczniom szkół i przedszkoli podczas warsztatów i prezentacji.
Napisz komentarz
Komentarze