Wojskowe pikniki rozpoczęły się o godzinie 11.00. Na stoiskach można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. Na miejscu można porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie. Przygotowano specjalne punkty rekrutacyjne, w których młodzi ludzie mogą zdobyć informacje dotyczące pracy żołnierza i warunków służby. Można również przymierzyć mundur, zobaczyć sprzęt wojskowy, wiele rodzajów broni. Na starachowickim rynku ustawiono pojazdy służące w armii.
Ochotnicy w czasie pikniku mają możliwość poznania każdego rodzaju służby wojskowej: zawodowej, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Pierwsze szkolenie kandydatów rozpocznie się 6 czerwca i potrwa 28 dni. Potem można podjąć decyzję o przystąpieniu do 11-miesięcznego szkolenia wojskowego. W tym czasie rekrut otrzymuje 4560 zł, a osoby poniżej 26. roku życia dostają tę kwotę nieopodatkowaną.
Część artystyczną podczas sobotniego pikniku przygotowali m. in. członkowie zespołu Plejada działającego w Parku Kultury. Na scenie zaprezentowała się również orkiestra wojskowa. Nikt nie był głodny, ponieważ organizatorzy częstowali wojskową grochówką. Piknik zaplanowano do godz. 18.00.
Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę). Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:
• przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);
• będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
• na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
• będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
• będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.
Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:
• kopię dokumentu tożsamości;
• kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
• kopie certyfikatu językowego, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: wojsko-polskie.pl
Napisz komentarz
Komentarze