Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Opatowa i Kielc, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu opatowskiego oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego, które przystąpiły do czynności ratowniczo – gaśniczych. W trakcie penetracji terenu policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego uzyskali informacje od mieszkańców Włostowa, iż widzieli nieznajome osoby przebywające na terenie byłej cukrowani. W związku z tym rozpoczęły się poszukiwania tych osób. Jednocześnie trwały czynności związane ze sprawdzeniem miejsca zdarzenia w poszukiwaniu materiałów wybuchowych. Po sprawdzeniu gruzowiska przez policyjnego pirotechnika do swoich działań przystąpili strażacy. Okazało się, że jeden z przestępców wspiął się na komin fabryczny i przebywał na wysokości ok 42 metrów. Potrzebna była jego ewakuacja. W trakcie swoich działań strażacy ujawnili również i wydobyli jedną osobę spod gruzów. Następnie załoga Wydziału Ruchu Drogowego opatowskiej komendy podczas patrolu miejscowości Włostów zauważyła pojazd osobowy koloru ciemnego o wyróżnikach tablic rejestracyjny spoza Unii Europejskiej, następnie przystąpiła do jego zatrzymania do kontroli drogowej sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Kierujący nie reagował na wydawane polecenia i kontynuował dalszą jazdę od miejscowości Tudorów w kierunku drogi K-9 relacji Opatów – Sandomierz. W trakcie jazdy kierujący pojazdem stracił nad nim panowanie i uderzył w kombajn zbożowy. Pasażer pojazdu uciekł pozostawiając rannego kierowcę w jego wnętrzu. W wyniku podjętych czynności policjanci zatrzymali sprawcę podłożenia ładunku wybuchowego pod budynek. Zatrzymany trafił do policyjnej celi a na miejscu zdarzenia wykonane zostały czynności procesowe.
Podłożenie ładunku wybuchowego, policyjny pościg, poszukiwania, oględziny miejsca zdarzenia – to tylko część zdarzeń, które obejmowały ćwiczenia dowódczo – sztabowe, które odbyły się 27 kwietnia na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. Policjanci ćwiczyli procedury na wypadek zaistnienia szczególnych zagrożeń lub sytuacji nadzwyczajnej. Ważnym elementem działań była również współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi.
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe z udziałem wydzielonych sił i środków Policji, prowadzone z elementami praktycznego działania m. in. poprzez wykorzystanie pozoracji, jest najwyższą formą szkolenia, służącą rozwijaniu umiejętności współdziałania i doskonaleniu zespołowego działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Przeprowadzone ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem „Cukrownia 2022” i były sprawdzianem współdziałania poszczególnych pionów opatowskiej komendy, jak również sił pozapolicyjnych oraz okazją do sprawdzenia w praktyce obowiązujących procedur.
Napisz komentarz
Komentarze