Ukraińcy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny, otrzymują pomoc od polskich rodzin, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń. Po wsparcie finansowe i materialne mogą zgłaszać się również do instytucji.
Pomoc udzielana jest na takich samych zasadach jak polskim rodzinom. Brane są pod uwagę takie same kryteria. Przy czym w niektórych przypadkach uproszczona jest dokumentacja
-zaznacza Aneta Czerwonka konsultant w MOPS w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Większość osób uciekających przed wojną do Polski to kobiety z dziećmi, które mogą mieć problem z podjęciem pracy na pełen etat i utrzymaniem rodziny. O wsparcie dla siebie i swoich dzieci ubiegają się między innymi w ośrodkach pomocy społecznej, skąd dostają pełny pakiet pomocy socjalnej. Ukrainki mogą też składać wnioski do ZUS o przyznanie wypłaty 500+ na swoje dzieci.
Warunek jest jeden. Pomoc socjalna przysługuje tylko tym obywatelom Ukrainy, którzy się zarejestrowali i odebrali numer pesel. W ostrowieckim magistracie wydano ogółem 670 numerów pesel, w tym 320 nadano dzieciom
Rejestracja i nadawanie numerów pesel odbywa się płynnie. Nie ma potrzeby wydłużania pracy biura oraz organizowania dyżurów w soboty.
-mówi Beata Duda naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrudniono dwie osoby narodowości ukraińskiej, dzięki czemu nie ma bariery w komunikowaniu się. Uchodźcy mają przekazywane informacje, gdzie mogą dostać wsparcie. Jest możliwość porozmawiania z psychologiem.
Napisz komentarz
Komentarze