233 lata temu, 6 października 1788 roku w Warszawie rozpoczął obrady Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Rzeczypospolita od czasów Stanisława Poniatowskiego znajdowała się pod protektoratem Rosji. Wykorzystując trudną sytuację międzynarodową tego cesarstwa Polacy konsekwentnie wprowadzali reformy społeczne i polityczne zmierzające do przywrócenia suwerenności Rzeczypospolitej. Najważniejszym osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. Konstytucja ta była drugą na świecie po ustawie zasadniczej Stanów Zjednoczonych i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Głównym założeniem ekspozycji „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792” jest przedstawienie sylwetek posłów i senatorów województwa sandomierskiego, ukazanie ich roli i dokonań w współtworzeniu nowoczesnego ustawodawstwa. Jednym z celów wystawy jest również pogłębienie refleksji nad znaczeniem suwerenności bytu państwowego oraz popularyzacja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, przez pryzmat spuścizny Sejmu Czteroletniego, którego najważniejszym owocem była majowa Konstytucja.
Partnerzy wystawy
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Kielcach, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu, Biblioteka Jagiellońska, Diecezja Kielecka, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Parafia św. Antoniego Padewskiego w Stopnicy-Kątach Starych.
Napisz komentarz
Komentarze