Od 1 października 2022 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim swoją działalność będzie prowadziła Akademia Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego. W 26 roku działalności WSBiP, na jubileuszowym posiedzeniu Senatu, została podjęta decyzja o zmianie nazwy uczelni. Jak zapewnia rektor, dr Paweł Gotowiecki, zmiana nazwy to podniesienie rangi uczelni.
Różnica między akademią, a wyższą szkołą zawodową sprowadza się do różnych wymagań, przede wszystkim tych dotyczących kadry akademickiej i możliwości nadawania stopni naukowych. Akademia musi mieć 16 samodzielnych pracowników naukowych.
Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 21 września, umożliwiła uczelniom, które spełniają wskazane w dokumencie warunki, wprowadzenie do swojej nazwy zastrzeżone ustawowo słowa „akademia nauk stosowanych”.
W art. 16. znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wymieniono sześć warunków przekształcenia nazwy uczelni zawodowej w akademię nauk stosowanych:
- funkcjonuje co najmniej 10 lat;
- liczba studentów kształcących się w uczelni wynosi co najmniej 250, z czego ponad 50% studentów kształci się na studiach stacjonarnych;
- co najmniej 50% nauczycieli akademickich jest zatrudnionych w tej uczelni jako podstawowym miejscu pracy;
- prowadzi studia pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na co najmniej pięciu kierunkach studiów;
- prowadzi kształcenie na co najmniej jednym kierunku studiów przygotowujących do wykonywania zawodów, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1–8 ustawy, lub kierunku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera;
- żaden kierunek studiów prowadzonych przez uczelnię nie został oceniony negatywnie w wyniku przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną oceny jakości kształcenia.
Józef Wojciech Gołuchowski patronem ostrowieckiej uczelni. Kim był?
Józef Wojciech Gołuchowski urodził się 11 kwietnia 17971 roku w Łączkach Kucharskich w rodzinie ziemiańskiej. Ukończył szkołę elementarną w Tyńcu oraz Rycerską Akademię Terezjańską w Wiedniu, gdzie po ukończeniu siedmioklasowego gimnazjum podjął studia matematyczne na Wydziale Filozoficznym. W 1817 roku podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1820 otrzymał tytuł magistra i przyjął profesurę w Liceum Warszawskim, w którym uczył matematyki i języka greckiego. W latach 1821-1822 kształcił się na Uniwersytecie w Heidelbergu, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. 30 grudnia 1822 roku Józef Gołuchowski otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1823 i objął katedrę filozofii na Uniwersytecie Wileńskim , ale w sierpniu 1824 roku otrzymał formalną dymisję z Uniwersytetu Wileńskiego, opuścił Wilno i wrócił do Warszawy gdzie został członkiem korespondentem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W roku 1826 Józef Gołuchowski porzucił naukę i osiadł w Garbaczu k. Waśniowa. Prawdopodobnie za działalność powstańczą w 1835 roku został aresztowany i więziony w warszawskiej Cytadeli. Józef Wojciech Gołuchowski zmarł 22 listopada 1858 roku w Garbaczu.
[materiał wideo z jubileuszowego posiedzenia Senatu WSBiP wkrótce]
Napisz komentarz
Komentarze