Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej to dla wielu druhów obowiązek, wynikający z rodzinnej tradycji. W straży działał dziadek, działał ojciec. Druhowie ochotnicy ani sprzętem, ani umiejętnościami nie ustępują zawodowym strażakom. Muszą mieć odpowiednie kwalifikacje, badania, wiedzę. Remizy strażackie wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo- gaśniczych.
Druhowie czynnie wyjeżdżający na akcje, dostają ekwiwalent, wypłacany z budżetów gmin. Ratownicy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, przez co najmniej 25 lat działali w straży pożarnej oraz przynajmniej raz w roku brali udział w akcji, mogą ubiegać się o dodatek do emerytury. Wynosi on 200 złotych co miesiąc.
Cieszę się bardzo, że ta znowelizowana Ustawa o Ochotniczej Straży Pożarnej, którą przyjął Sejm daje taką możliwość. To jest ten moment, kiedy w sposób materialny możemy tym ludziom podziękować.
- mówi Andrzej Kryj, poseł na Sejm.
Pierwsza grupa strażaków ochotników z powiatu ostrowieckiego już odebrała zaświadczenia o przyznaniu dodatku emerytalnego. Byli to ochotnicy z gminy Kunów.
Straż pożarna to takie nasze wojsko. Zawsze możemy na nich liczyć. I dziękujemy za to.
- dodaje Lech Łodej, burmistrz Kunowa.
W gronie 46 ochotników, którzy odebrali zaświadczenia znalazła się Krystyna Nowak. Jako jedyna kobieta i pierwsza w województwie świętokrzyskim.
Ze strażą pożarną jestem związana już 40 lat. Jak tylko mogę, angażuję się w życie jednostki w Nietulisku Małym. To jest moja pasja i jak tylko będę mogła, to będę działała w straży.
- zaznacza Krystyna Nowak, druhna z OSP w Nietulisku Małym.
Druhowie, którym należy się dodatkowe wsparcie, składają wnioski do komendanta powiatowego PSP. Do ostrowieckiej komendy stosowne dokumenty złożyło już 62 druhów.
Napisz komentarz
Komentarze