Numer PESEL dla obywateli Ukrainy
Wszyscy zainteresowani obywatele Ukrainy, którzy chcą pozostać w Polsce i móc korzystać z narzędzi pomocowych będą musieli udać się do najbliższego urzędu gminy w celu nadania numeru PESEL. Dzięki nadaniu numeru PESEL osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym będą mogły założyć m.in. Profil Zaufany, Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS czy zarejestrować się jako bezrobotne w urzędzie pracy. Ustawa jest podstawą do nadania obywatelom Ukrainy numeru PESEL, jednak warto zauważyć, że nie wpłynie to na kwestię uzyskania polskiego obywatelstwa. To działanie ma zezwolić uchodźcom na korzystanie ze świadczeń socjalnych i innych instrumentów pomocowych.
Legalny pobyt w Polsce
Obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium Polski. W ustawie przewidziano także ścieżkę dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy. Osobom, którym pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielne jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.
Realna pomoc dla Ukraińców
Każdy obywatel Ukrainy, legalnie przebywający w Polsce, będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Polscy. Wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą także na zapewnienie kształcenia i wychowania dzieciom lub uczniom będącym obywatelami Ukrainy objętymi przepisami ustawy.
[ZOBACZ RÓWNIEŻ]: Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Napisz komentarz
Komentarze