Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:17
Reklama

Jak zapobiec utracie pracy? Prawie pół miliona na wsparcie

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na rok 2022 Powiatowy Urzad Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim dysponuje środkami w wysokości 494 tys. złotych.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Podziel się
Oceń

Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy z powodu posiadania kompetencji nieadekwatnych do wymagań pracodawcy i  dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Nabór wniosków będzie prowadzony do dnia 11.02.2022 r. (do godz. 15.00).

Wnioski można składać w formie papierowej w puncie podawczym  PUP (parter – lewa strona budynku , pokój nr 6) lub elektronicznie*.

*Wniosek w formie pliku musi być opatrzony podpisem zaufanym (funkcjonalność dostępna na stronie https://obywatel.gov.pl/) lub posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowalnego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.

 

Informacje oraz instrukcja jak złożyć wniosek znajduje się na stroniehttps://ostrowiec.praca.gov.pl/urzad/dane-kontaktowe/

 

2.    Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.

3.    Środki będą przyznawane zgodnie z obowiązującymi zasadami przyznawania środków  z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2022 roku. 

4.    Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą się rozpocząć i być sfinansowane  w roku bieżącym.

5.    Wnioski wraz załącznikami złożone w wymaganym terminie rozpatruje się w ciągu 30 dni.

 

 

Priorytety wydatkowania środków KFS w roku 2022:

1) wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej;

2) wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;

3) wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

4) wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych;

5) wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS;

6) wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych;

7) wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.

 

Interpretacja  priorytetów:

 

PRIORYTET nr 1 - tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej

Priorytet skierowany jest do pracodawców, którzy w związku ze zmianami na rynku spowodowanymi pandemią, musieli podjąć działania w celu dostosowania się do nowych warunków. Z założenia nabyte nowe umiejętności lub uprawnienia umożliwią szybsze reagowanie na zmiany i dostosowanie się do nowych uwarunkowań na rynku.

Dofinansowane formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy wręcz zatrudnić nowych pracowników.

Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem/rozwojem działalności związanym z pandemią COVID-19. Zmiana kodu PKD nie jest konieczna do skorzystania z tego priorytetu.

Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem/rozwojem działalności związanym z pandemią COVID-19  – załącznik nr 1 do wniosku.

 

PRIORYTET nr 2 – tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Przyjęty zapis priorytetu pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu i istnieje konieczność odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności – załącznik nr 2 do wniosku.

 

PRIORYTET nr 3 - środki KFS przeznacza się przede wszystkim na wsparcie  kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie   lub województwie zawodach deficytowych.

Priorytet promuje działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy  i ma ułatwić  tzw. rekrutację wewnętrzną na stanowiska w zawodach, w których występują niedobory kadrowe. Przyjęte sformułowanie priorytetu nr 1 pozwala na sfinansowanie kształcenia ustawicznego zarówno na kursach zawodowych ale także w zakresie umiejętności ogólno-zawodowych, o ile powiązane są one
z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.

Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.

 

PRIORYTET nr 4 – tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych.

Priorytet adresowany jest do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin, ma na celu zachęcić te osoby do inwestowania we własne umiejętności i kompetencje,
a przez to dać im szanse na utrzymanie miejsca pracy.

Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Należy pamiętać, że dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

• w wieku do 18. roku życia,

• w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,

• bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem
o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy
w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:

1. osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2. cudzoziemcem mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 oraz art. 186 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2020 r. poz. 35), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3. mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. z 2019 r. poz. 293), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu  tj. na dzień złożenia wniosku posiada Kartę Dużej Rodziny bądź spełnia warunki jej posiadania. – załącznik nr 3 do wniosku.

 

PRIORYTET nr 5 – tj. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.

Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:

  1. CIS i KIS.
  2. WTZ
  3. Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRiPS.
  4. Spółdzielnie socjalne
  5. Zakłady aktywności zawodowej

Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać w uzasadnieniu wniosku, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzają do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.

 

Priorytet PM/6) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych,

Priorytet promuje działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia poprzez przygotowanie personelu do podejmowania wyzwań, które niesie postęp techniczny i technologiczny, zapewniający rozwój firmie.

Przez „nowe technologie czy narzędzia pracy” w niniejszym priorytecie należy rozumieć technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku.

 

Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że:

  • w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i narzędzia pracy a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.

Dokumentem, na podstawie którego Powiatowy Urząd Pracy zdecyduje, czy złożony wniosek wpisuje się w priorytet może być  wiarygodny dla urzędu dokument dostarczony przez wnioskodawcę, np. kopia dokumentu zakupu, decyzja dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.

Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osoby, które w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystać z nowych technologii i narzędzi pracy.

W przypadku wniosku o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.

Warunkiem skorzystania z środków jest złożenie przez pracodawcę załącznika nr 4 do wniosku.

 

Priorytet PM/7) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej

Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach
z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej/przemyśle samochodowym.

O przynależności do branży motoryzacyjnej decydować będzie posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jednego z poniższych kodów PKD:


Dział C.22 Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych

PKD 22.11.Z Produkcja opon i dętek z gumy; bieżnikowanie i regenerowanie opon z gumy

Dział C.29 Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyjątkiem motocykli:

PKD 29.10.A Produkcja silników do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) oraz do ciągników rolniczych

PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych

PKD 29.10.C Produkcja autobusów

PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów

PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep

PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych

PKD 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli

Dział C.30 Produkcja pozostałego sprzętu transportowego:

PKD 30.91.Z Produkcja motocykli

Dział G.45 Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi, naprawa pojazdów samochodowych:

PKD 45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek

PKD 45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

PKD 45.31.Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

PKD 45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

PKD 45. 40.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich

Ze wsparcia w ramach priorytetu mogą skorzystać także firmy posiadające przeważający (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jeden z poniższych kodów PKD, o ile prowadzą produkcję dla branży motoryzacyjnej (co powinno być przedmiotem oświadczenia podmiotu wnioskującego o środki KFS):

Dział C.27 Produkcja urządzeń  elektrycznych

PKD 27.11.Z Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów

PKD 27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej

PKD 27.20.Z Produkcja baterii i akumulatorów

PKD 27.40.Z Produkcja elektrycznego sprzętu oświetleniowego

PKD 27.90.Z Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego

 

 

Dział C.28 Produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana

 

PKD 28.15.Z Produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych

 

Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.

Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:

1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków
     KFS na dany rok;

2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
      z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;

3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
     w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;

4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków 
     KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;

5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego
     dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia
     ustawicznego;

6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym
     finansowanym ze środków KFS;

7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
      z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji
      zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

Wniosek  oraz wymagane do wniosku dokumenty zamieszczone są na stronie http://ostrowiec.praca.gov.pl/ w zakładce: Urząd - Dokumenty do pobrania – Pracodawcy i przedsiębiorcy


Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama